czwartek, 19 września 2019 r.

Chodzieski Tydzień Małżeństw

„Nie zawsze twarzą w twarz, ale zawsze sercem przy sercu” – takie napisy widniały na koszulkach, które pojawiły się w  kruchcie chodzieskiego kościoła pw. św. Floriana podczas zorganizowanego w Chodzieży w dniach 7-14 lutego Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw.


MTM to kampania społeczna, która zrodziła się kilka lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Celem projektu jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie specjalistów, osób publicznych, mediów oraz ogółu społeczeństwa do jej promowania. To także doskonały sposób, by przygotować się do walentynek, które – jak podają statystyki – aprobuje ponad 70 procent Polaków. Tydzień Małżeństwa to także dobra okazja, by pozytywnie mówić o więzi małżeńskiej oraz zadawać fundamentalne, a niekiedy i trudne pytania o to, czym jest małżeństwo, jaki jest jego cel, o powołanie żony i męża, a także kryzysy, mity i prawdy na temat udanego związku małżeńskiego.


„Pytanie, które było naszą szczególną inspiracją brzmiało: Co możemy zrobić, by przywrócić atrakcyjność małżeństwu? Nasze spotkania są zatytułowane «małżeństwo 3d» co ma nawiązywać do różnych płaszczyzn małżeństwa i pomóc w odkrywaniu jego wymiaru duchowego. Chcieliśmy, aby pomimo mało optymistycznych statystyk i tragicznych trendów, przedstawić małżeństwo jako wciąż atrakcyjny i uszczęśliwiający związek. Zależy nam na obaleniu stereotypu i dzieleniu się pomysłami na pielęgnowanie więzi. Chcielibyśmy także przekonać młodych, że małżeństwo jest ważne i o wiele wartościowsze od nieformalnego związku. To jedno z najtrudniejszych zadań. I nie chodzi tu nawet o samą trwałość związku, ale o zadowolenie z bycia w relacji. Przez promocję małżeństwa chcemy również przekazywać trwałe wartości chrześcijańskie – mówią Mirosława i Andrzej Trojanowscy, moderatorzy MTM w Chodzieży.


Podczas całego tygodnia MTM można było skorzystać z szeregu ciekawych propozycji. Tegoroczny cykl rozpoczęła konferencja Aleksandry Marii Gil nt. małżeństwa i rodzicielstwa. Było ciekawie i „warsztatowo”. Potwierdziło się, że niezmiennie takie wartości jak silna więź rodzinna, akceptacja, zaufanie, miłość, zrozumienie i życie duchowe „budują” małego człowieka od podstaw i są solidną ochroną przed problemami w przyszłości. W czasie, gdy rodzice słuchali prelegentki, dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych tworząc pomysłowe i kreatywne niespodzianki dla mamy i taty. Ogłoszone zostały również wyniki konkursów, które odbyły się w styczniu w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Uczniowie zobrazowali małżeństwo w oczach dziecka, pisali życzenia dla męża lub żony oraz odpowiadali na pytanie czy małżeństwo ma przyszłość?  


Dużo uśmiechu i wspomnień wywołał pokaz mody na „randkę”, a wystawiony po nim spektakl młodzieżowej grupy „Próbowania” zebrał doskonałe recenzje. Małżonkowie mieli również okazję wziąć udział w III Biegu dla Par, a później uzupełnić spalone kalorie podczas warsztatów kulinarnych „Przez żołądek do serca”, prowadzonych przez półfinalistę MasterChefa Mateusza Krojenkę.


Zwieńczeniem tegorocznych spotkań była Msza św. celebrowana w intencji małżonków i najbliższych w kościele pw. św. Floriana pod przewodnictwem ks. Huberta Wiśniewskiego, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie. W homilii kapłan przypomniał, że drugi człowiek jest darem. Jak mówił, bez względu na to, czy życie ułożyło się na drodze sakramentu małżeństwa, czy z różnych przyczyn kobieta i mężczyzna żyją poza łaską sakramentu małżeństwa, należy dbać o dar drugiej osoby.


„Bóg nie odwraca się od nas, gdy zgrzeszymy. Nie trzaska drzwiami, kiedy przestajemy się  modlić. Nie wyrzuca z domu, gdy zaczynamy koncentrować się na bogactwach.  On cierpliwie czeka i przypomina: pamiętajcie, błogosławieni jesteście!” – podkreślił ks. Wiśniewski.


Tłumaczył również, że to Bóg uczy nas życia w świecie opartym na łasce, a ona jest miłością działającą bezwzględnie i niewyróżniającą nikogo. „Każdy zostaje obdarzony Bożą miłością i może czuć się w danym ulubieńcem Boga. Człowiek ubogi, do którego zwraca się Jezus, wie, że tak naprawdę nie ma nic z siebie, że wszystko, co otrzymuje, jest darem Boga. Ale też wie, że nie ma nic cenniejszego na ziemi niż więzi osobowe” – wskazał ks. Wiśniewski.


Podczas całego tygodnia pary mogły skorzystać bezpłatnych porad psychologa. Na małżonków czekało też wiele atrakcji i promocji dostępnych za okazaniem ślubnego zdjęcia. „Docierają do nas sygnały, że przygotowane wydarzenia bardzo się spodobały. Uczestnicy wynieśli z nich wiele wartościowych i ważnych dla ich związków refleksji, spostrzeżeń i konkretnych rad. Potwierdza to opinię, że wsparcie dla małżeństw jest konieczne. Bardzo cieszymy się, że tak wiele par zaangażowało się w tę inicjatywę, a nasze Forum odegrało ważną rolę w sferze promocji idei małżeństwa w lokalnej społeczności. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta stanie się naszą tradycją i na stałe wpisze w kalendarz lokalnych wydarzeń w Chodzieży” – przyznają organizatorzy.


Akcję patronatem objęli: Burmistrz Miasta Chodzieży, Starosta Powiatu Chodzieskiego, Parafia św. Floriana, Chodzieski Dom Kultury, MOSiR oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Chodzieskie Forum Małżeństw wsparli także liczni partnerzy, którym organizatorzy dziękują za zaangażowanie i pomoc.


Fot. więcej zdjęć >>> FB Chodzieskie Forum Małżeństw

Polecamy