niedziela, 15 września 2019 r.

Święto małżonków

Blisko tysiąc par małżeńskich w dziesięciu parafiach odnowiło w styczniu i w lutym ślubną przysięgę. Modlitwie towarzyszyły spotkania parafialnych doradców życia rodzinnego. Oba przedsięwzięcia mają w archidiecezji gnieźnieńskiej kilkunastoletnią tradycję i wpisują się w zachętę papieża Franciszka, by budować kulturę spotkania.


„To parafialne święto ma na celu budowaniu więzi małżonków z parafią, którego przejawem jest m.in. imienne zaproszenie par, które obchodzą swoje małżeńskie jubileusze. Drugim elementem wspomnianej „kultury spotkania” jest odnowienie przysięgi małżeńskiej, poprzez które małżonkowie budują więź z Chrystusem obecnym w sakramencie małżeństwa, a także między sobą” – napisali w podziękowaniu organizatorzy spotkań.


Msze św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich odbyły się pod koniec ubiegłego roku, a także w styczniu i lutym w parafiach: św. Wojciecha w Margoninie, Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni, Matki Miłosierdzia w Gnieźnie, Wniebowzięcia NMP oraz św. Jakuba w Wągrowcu, NMP Wniebowziętej w Dąbrówce Kościelnej, św. Katarzyny w Opatówku, św. Mateusza w Lubczu oraz św. Bonawentury w Pakości. Łącznie – jak podają organizatorzy – przysięgę odnowiło tysiąc par małżeńskich.


„Modlitwie i spotkaniom towarzyszyło hasło: Złączeni i posłani, w nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy listu apostolskiego Maximum Illud, który zachęca katolików do misyjnego otwarcia” – mówi Teresa Niewiadomska z Referatu Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Małżonkowie otrzymali także indywidualne błogosławieństwo oraz zostali wyposażeni w projekt: "Życie małżeńskie uczynić Eucharystią", który zawiera odniesienie słów, znaków i gestów w liturgii do życia małżeńskiego.


„W czasie błogosławieństwa małżonkowie dzielili się doświadczeniem wspólnie przeżytych lat, mówili o dzieciach, wnukach, prawnukach. Niektórzy wychodzili z kościoła z konkretnymi postanowieniami na przykład codziennej wspólnej modlitwy. Zwracali też uwagę na znaczenie znaku pokoju także jako znaku przebaczenia” – przyznaje Teresa Niewiadomska.


Jak co roku modlitwie towarzyszyły spotkania doradców życia małżeńskiego i rodzinnego, które są okazją do pogłębienia więzi zarówno z odpowiedzialnymi za Duszpasterstwo Rodzin w diecezji, jak i między sobą. Doradcy podczas spotkania mieli okazję wysłuchać bieżących informacji przekazanych przez diecezjalną doradczynię oraz podzielić się swoim doświadczeniem. Otrzymali też książkę ks. kan. Franciszka Jabłońskiego „Rodzina otwarta na świat” wraz z krótką prezentacją.


Fot. Duszpasterstwo Rodzin

 

Polecamy