środa, 18 września 2019 r.

Grabowo Królewskie: dzień pamięci

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim modliła się 24 marca za Ojczyznę i spoczywającego na miejscowym cmentarzu śp. Mariana Bronieckiego – Żołnierza Wyklętego.


Mszy św. celebrowali: proboszcz parafii ks. Maciej Pacanowski oraz ks. dr. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, który w wygłoszonym kazaniu nawiązał do życia Mariana Bronieckiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyła żona oraz najbliższa rodzina poległego, a także przedstawiciele władz państwowych oraz członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych we Wrześni. Po Eucharystii przedstawiciele parafii oraz uczniowie miejscowej szkoły podstawowej przeszli na cmentarz, gdzie na grobie Mariana Bronieckiego złożono wiązanki kwiatów.


Marian Broniecki urodził się 10 lutego 1924 roku w Dąbrówce Kościelnej. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat odrzucił wezwanie do wojska i wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Ukrywał się w lesie, walcząc z oddziałami UB. Osiem lat spędził w więzieniu, a w swych pamiętnikach opisał panujące tam potworne warunki, przebyte choroby oraz bestialskie traktowanie skazańców. Jego pamiętniki wydane zostały w książce „Zapomniani bohaterowie powojennej Polski”.


Fot. M. Maserak 

Polecamy