poniedziałek, 23 września 2019 r.

Płonkowo: pielgrzymka mężczyzn

W sobotni wieczór 2 marca odbyła się męska pielgrzymka z parafii pw. NSPJ w Gniewkowie do pobliskiego Płonkowa, gdzie znajdują się relikwie bł. ks. Mariana Skrzypczaka, męczennika II wojny światowej. Uczestnikom pielgrzymki towarzyszyli gniewkowscy wikariusze.


Pielgrzymi wyruszyli po wspólnej Mszy świętej. Podczas 6-kilometrowego marszu modlili się m.in. na różańcu. U celu wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i otrzymali indywidualne błogosławieństwo. Mieli również możliwość uczcić relikwie bł. ks. Mariana Skrzypczaka i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Płonkowie i zarazem pierwsze zetknięcie z postacią młodego kapłana, który został zamordowany na początku II wojny światowej, pełniąc posługę w zastępstwie płonkowskiego proboszcza. 


Bł. ks. Marian Skrzypczak
urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim jego rodzina przeniosła się do Gniezna. Jako młody ksiądz został skierowany do Płonkowa, gdzie po wybuchu II wojny światowej przyszło mu zastępować miejscowego proboszcza. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Jako kandydata na ołtarze zgłosił ks. Mariana Skrzypczaka Prymas Polski kard. Józef Glemp, który jeszcze jako sekretarz kard. Wyszyńskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania życiorysu męczennika. W jednym z listów do postulatora diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego ks. Ludwika Gładyszewskiego napisał: „Ludzie pamiętali wielu zabitych z najbliższych rodzin... Męczeństwo ks. Mariana Skrzypczaka wybijało się jednak przez cechę niewinności i okrucieństwa zastosowanego przy zadaniu śmierci”. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. ks. Marian Skrzypczak. W grudniu 2006 roku w Płonkowie odbyła się rekognicja, czyli ekshumacja, rozpoznanie i uroczyste przeniesienie doczesnych szczątków błogosławionego do kościoła. Na skrzyni, w której zostały złożone, umieszczono napis: „Jezu zlituj się!... Przebacz im...” - ostatnie słowa bł. ks. Mariana Skrzypczaka.


Fot. F. Głowacki

Polecamy