poniedziałek, 16 września 2019 r.

Prymas: nawet jedna ofiara to byłoby za dużo

„Dla nas to zawsze wstrząs, wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – mówił abp Wojciech Polak podczas czwartkowej konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych nt. przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych.


„Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów – na kursach formacyjnych dla księży pojawiają się działania podejmowane, żeby ta prewencja miała miejsce. Opublikowane dane bardzo nam pomogą” – przyznał abp Polak. Zaznaczył też, że istotą przeprowadzonej kwerendy jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone i z niepokojem patrzy się na wzrastającą tendencję. „Jednocześnie patrzymy na to, że jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu” – zaznaczył metropolita gnieźnieński.


Prymas poinformował też, że wszyscy biskupi zdecydowali się ujawnić informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. "Możliwe, że z czasem okaże się, że tych danych będzie więcej" – dodał abp Polak. Wspomniał też o nowej inicjatywie świeckich „Zranieni w Kościele”, czyli telefonie wsparcia dla osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. To wspólny projekt Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.


Odnosząc się do zaprezentowanych danych wskazujących, że postępowaniem kanonicznym objęto 95% przypadków zaznaczył, że trzeba zbadać powody zaniedbania pozostałych 5%.


>> Kwerenda KEP dot. przypadków wykorzystania małoletnich w Kościele


Wskazując dalej na zmiany prawa państwowego i obowiązek zgłaszania kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci, wyraził nadzieję, że liczba zgłoszeń takich przypadków do organów kościelnych i prokuratury będzie się pokrywała.


„Nawet gdybyśmy mieli do czynienia tylko z jedną ofiarą wykorzystywania seksualnego, byłoby to za dużo” – stwierdził przywołując słowa papieża Franciszka. „Każda z tych ofiar – dodał – powinna w nas, duchownych, także we mnie jako przełożonym, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć” – podkreślił abp Polak dodając, że biskupi mają doświadczenie spotkań z ofiarami wykorzystywania seksualnego i zawsze jest to wstrząs. Wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła.


za KAI
BP KEP 

Polecamy