wtorek, 27 października 2020 r.

Bogarodzico - czekamy!

Blisko 1800 pielgrzymów z wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z duszpasterzami i osobami konsekrowanymi pielgrzymowało 6 października na Jasną Górę, by zaprosić Matkę Bożą w kopii Jej cudownego wizerunku do swoich parafii i wspólnot. „Czekamy na Ciebie Maryjo jak czeka się na powracającą Matkę” – mówił Prymas Polski.


Ikona Nawiedzenia przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej w październiku przyszłego roku z archidiecezji poznańskiej, gdzie obecnie peregrynuje. Dobrym zwyczajem jest jednak, by wcześniej Matkę Bożą do siebie zaprosić. Stąd niedzielna pielgrzymka, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej – rodziny, młodzież, osoby samotne, klerycy i księża.


„Przychodzimy do Ciebie Maryjo razem z naszymi gnieźnieńskimi świętymi: Wojciechem, Radzymem, Bogumiłem i Jolentą. To od nich chcemy uczyć się świadectwa wiary, z ich rąk ją przyjmować jako dziedzictwo, które trzeba nam przenieść w przyszłość. To jest tajemnica i zadanie Kościoła gnieźnieńskiego, które wyznaczył nam św. Jan Paweł II. Mówił przecież, że nie pójdziemy w przeszłość, ale pójdziemy ku przyszłości. Z Tobą Bogarodzico i z naszymi świętymi pójdziemy ku przyszłości, którą jest Chrystus” – mówił czasie Apelu Jasnogórskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak.


Apel Jasnogórski był drugim punktem nocnego czuwania wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej w jasnogórskim sanktuarium. Wcześniej wysłuchali oni konferencji tematycznej. W czasie nabożeństwa zapalona została świeca nawiedzenia, która teraz płonąć będzie w bazylice prymasowskiej, i której światło – jak mówił abp Polak – zaniesione zostanie do wszystkich parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, aby rozświetlało czas oczekiwania na przybycie Matki Bożej. „Prosimy, przyjdź i przynieś nam Jezusa, przynieś Go na nowo do naszych rodzin, do naszych wspólnot, do naszych parafii. Przynieś Go i pomóż nam skupić się na Jezusie, żyć dla Jezusa, głosić Jezusa” – prosił w czasie apelu metropolita gnieźnieński. Prymas nawiązał też do hasła nawiedzenie: „Bogarodzica”, które – jak tłumaczył – nie jest tylko pieśnią przeszłości i zabytkiem kultury, ale jest polskim Credo, jest wyznaniem wiary, wciąż aktualnym orędziem i dokumentem życia, który nadal nas zobowiązuje.


czytaj także relację na stronie Jasnej Góry

 galeria zdjęć na stronie Jasnej Góry


Po Apelu rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które trwało do północy i było prowadzone przez pielgrzymów z czterech rejonów duszpasterskich archidiecezji gnieźnieńskiej: inowrocławskiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego. O północy rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, koncelebrowana przez przybyłych wraz z wiernymi kapłanów.


W homilii abp Wojciech Polak przypomniał ideę nawiedzenia, które w pierwotnych planach kard. Stefana Wyszyńskiego miało być przygotowaniem Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski, a które faktycznie nigdy się nie skończyło. Przywołując ówczesne słowa Prymasa Tysiąclecia i kard. Karola Wojtyły, pamiętne aresztowanie Obrazu, wymowną peregrynację po Polsce pustych ram Obrazu, podkreślił, że tak, jak wówczas, tak i dziś nie o samo malowidło chodzi, ale o spotkanie z Maryją, które przemienia ludzkie serca i życie. 


„Na niewiele się zda nawiedzenie Maryi, jeśli zatrzymamy się jedynie na wdzięcznym wspominaniu przeszłości czy na samych zewnętrznych uroczystościach” – przestrzegał abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że w każdej i w każdym z nas musi się dokonać przejście wewnętrzne, Pascha serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję.


„Działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest styl Boży ucieleśniony przez Maryję. Taki jest styl życia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Taki jest styl Tej, która do nas przychodzi” – podkreślił abp Polak.


homilia Prymasa Polski


Msza św. w jasnogórskim sanktuarium zakończyła pielgrzymkę otwierającą archidiecezjalne przygotowanie do nawiedzenia, część pielgrzymów, wraz z Prymasem, pozostała jednak na Jasnej Górze i w poniedziałek rano, w święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach i w Eucharystii.


Peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się 3 października 2020 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Wizerunek przybędzie do Inowrocławia z archidiecezji poznańskiej, wędrówkę zaś zakończy w bazylice prymasowskiej. Wiernych do nawiedzenia przygotowywać będzie 9-miesięczna nowenna, która rozpocznie się w parafiach w grudniu tego roku i potrwa do września 2020 roku. W ramach parafialnego oczekiwania we wspólnotach odbędą się też rekolekcje lub misje święte bezpośrednio przed przybyciem Obrazu. W każdej ze wspólnot będzie on gościć jeden dzień. Obraz nawiedzi też klasztory, seminarium duchowne, domy pomocy społecznej, Dom Księży Seniorów i inne miejsca i placówki, do których zostanie zaproszony. Archidiecezja gnieźnieńska będzie przedostatnią diecezją, która przyjmie Wizerunek.  Po Gnieźnie nawiedzi on jeszcze diecezję włocławską.


B. Kruszyk KAI
Fot. ks. P. Kowalski, ks. K. Woźniak

Polecamy