poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.

"Pawełki" u paulinów

Dziewięć dni, czyli nowennę trwają duchowe przygotowania w klasztorach paulińskich w Wągrowcu i Biechowie przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To dziewięciodniowe nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”. Najbardziej uroczyście jest ono celebrowane w największej wspólnocie paulińskiej – na Jasnej Górze w Częstochowie. 


W sobotę 12 stycznia rozpoczął się pierwszy dzień nowenny. W klasztorze wągrowieckim połączona jest ona z Mszą św. o godz. 18.00. Przez 9 kolejnych wieczorów paulini gromadzą się na specjalnej modlitwie ku czci św. Pawła Pustelnika.


Nabożeństwo „pawełkowe” ma swoją bogatą historię i liturgię. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów, po okadzeniu relikwii św. Pawła, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na pustyni. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów. Po zakończeniu śpiewu, podczas homilii kaznodzieja przypomina życie i misję św. Pawła z Teb. Każdego dnia nauka przybliżająca charakterystyczne rysy 800-letniej duchowości zakonnej. Zakończeniem każdego dnia „Pawełek” jest akt czci – ucałowanie przez wszystkich wiernych  relikwii św. Pawła Pustelnika.


Święty Paweł z pustyni egipskiej jest głównym wzorem życia w samotności i na kontemplacji dla ponad 500 współcześnie żyjących zakonników paulińskich. Według przekazu św. Hieronima z IV wieku św. Paweł z Teb żył aż 113 lat, z czego prawie 90 lat spędził na modlitwie w samotności pustyni. Dlatego też został obrany za głównego patrona przez powstający na Węgrzech w XIII wieku Zakonu Paulinów i tak jest do dzisiaj.


Nabożeństwo „Pawełek” gromadzi już od wielu lat tych, którzy skupieni są we wspólnotach i parafiach gdzie posługują paulini. W naszej archidiecezji są to parafie Biechowo i Wągrowiec. Św. Paweł Pustelnik uznawany jest za szczególnego patrona i opiekuna matek spodziewających się rozwiązania i kobiet pragnących mieć potomstwo, a także – jest szczególnym patronem dzieci. Dlatego zapraszamy do uczestnictwa w tych niezwykłych nabożeństwach. Warto poznać korzenie ich życia zakonnego i charyzmatycznego, choć mało znanego patrona, św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb. W wągrowieckiej parafii zakończenie nowenny będzie miało miejsce w niedzielę 20 stycznia o godz. 12.30. Eucharystii przewodniczył będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Po Mszy św. nastąpi specjalne błogosławieństwo dla dzieci. Każdy będzie też mógł spróbować owoców pustyni. Serdecznie zapraszamy. 

Polecamy