środa, 21 sierpnia 2019 r.

Prymas Polski z Chitré

„Jesteśmy w bardzo gościnnym miejscu. Wszyscy, ja także, mieszkamy u rodzin. Goszczą nas bardzo serdecznie. Na każdym kroku doświadczamy wielkiej życzliwości, a także żywiołowości i radości wiary Panamczyków” – pisze abp Wojciech Polak, który wraz z młodymi uczestniczy w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.


Grupa gnieźnieńska dotarła na miejsce, a więc do diecezji Chitré leżącej ok. 300 km od Panama City w poniedziałek wieczorem naszego czasu (w Polsce jest 6 godzin później niż w Panamie, lądując w Ameryce środkowej nasza młodzież cofnęła się w czasie :) Podobnie jak podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży, centralne spotkanie z papieżem Franciszkiem poprzedzają tzw. dni w diecezji, podczas których młodzi z różnych stron świata mają okazję poznać siebie nawzajem, ale także historię, kulturę i przede wszystkim ludzi, którzy ich goszczą. Jak pisze abp Wojciech Polak, Panamczycy są niezwykle otwarci, żywiołowi i troskliwi.


„Jesteśmy w bardzo gościnnym miejscu. Wszyscy, ja także, mieszkamy u rodzin. Goszczą nas bardzo serdecznie. Pokazują miasto i okolicę. Karmią wybornymi tutejszymi przysmakami, zwłaszcza podobnym do ziemniaków plantain, a także miejscowymi owocami. To region słynący z pielęgnowania rodzimej kultury. Co roku odbywa się tu największy, trwający przez cały tydzień, karnawał. Barwnie i żywiołowo przeżywane są także święta. Podczas procesji Bożego Ciała mieszkańcy przygotowują piękne dywany z kwiatów, po których idzie kapłan z Panem Jezusem. Tej naturalnej żywiołowości i radości wiary doświadczamy tutaj na każdym kroku – pisze abp Wojciech Polak.


W dniu przyjazdu miejscowe rodziny przygotowały młodym niezwykle serdeczne przyjęcie, które – jak sami przyznają – przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Rodziny te, w większości niezamożne, dzielą się tym, co mają i starają jak najlepiej zadbać o gości ze świata. Zwłaszcza o to, by nie chodzili głodni. Jak pisze abp Polak, nie tylko karmią młodych w swoich domach, ale przynoszą też kanapki i różne przysmaki na odbywające się koncerty i spotkania plenerowe.

 

„Ta serdeczność, otwartość i szczera radość z jaką nas przyjmują jest niezwykle ujmująca” – przynaje Prymas, który doświadcza jej także od swojej Gospodyni, 80-letniej signory Nidii, której dzieci wyprowadziły się już z domu i pracują w bankowości i ministerstwie rolnictwa w Panamie. Pani Nidia nie tylko się troszczy, ale uczestniczy także we wspólnych modlitwach i spotkaniach odbywających się w ramach dni w diecezji. Te zaś rozpoczęła Msza św. w miejscowej katedrze, której przewodniczył biskup diecezji Chitré Rafael Valdivieso Miranda. W homilii mówił młodym, by jak Jezus, nie bali się zbliżyć do ludzi, dotknąć ich spraw, problemów, cierpień, niosąc w ten sposób nadzieję i pokój.


Zachęcał do tego także abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej podczas wieczoru powitania, którą koncelebrowali m.in. bp Marek Solarczyk i ks. Emil Parafiniuk. W homilii mówił młodym, by nie zatrzymywali się tylko na radości powitania, ale poszli dalej, w głąb, dotykając także tego, co w życiu człowieka trudne i bolesne, by wnieść w te doświadczenia światło i moc Ewangelii.


Dni w diecezjach wypełnia wspólnotowa i indywidualna modlitwa, ale także zabawa, spotkania, koncerty, warsztaty, a nawet rozgrywki sportowe. Jak relacjonuje abp Polak, młodzi rozegrali już mecz piłki nożnej, a także bejsbola, który jest w Panamie sportem bardzo popularnym. Podczas koncertu powitalnego zaśpiewała dla nich międzynarodowa grupa „Gen Verde” złożona z 21 artystek pochodzących z 13 krajów. Ich koncert – jak pisze abp Polak – był nie tylko wspaniałą ucztą muzyczną, ale także głębokim przesłaniem przeciwko temu wszystkiemu, co dziś tak boleśnie naznacza życie wielu młodych ludzi – przeciw narkotykom, samotności, wyobcowaniu i przemocy.


„Podczas tego koncertu towarzyszyły nam symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Dla nas Polaków wielką radością i niespodzianką był także obraz Matki Bożej Częstochowskiej ustawiony przy ołtarzu w katedrze, który, jak się dowiedzieliśmy, pielgrzymuje w tych dniach po Panamie” – pisze abp Polak.


Młodzi będą gościć w Chitré do poniedziałku. Polaków jest tam łącznie ok. tysiąca. Wspólnie z nimi są także rówieśnicy m.in. z Brazylii, Włoch, Niemiec, Francji i Mołdawii. W piątek przeżywać będą dzień misyjny. Rano wezmą udział w jutrzni pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, a później wspólnie z nim odwiedzą miejscowy dom seniora. W sobotę na ich cześć odbędzie się karnawałowa parada przygotowana przez gospodarzy. W poniedziałek 21 stycznia młodzi pojadą do stolicy Panamy, czyli Panama City, gdzie będą się przygotowywać do centralnego spotkania z papieżem Franciszkiem. We wtorek 22 stycznia sprawowana będzie Msza św. otwarcia 34. Światowych Dni Młodzieży, a w środę 23 stycznia wszyscy Polacy, a jest ich w Panamie ponad 3,5 tysiąca, spotkają się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Homilię wygłosi bp Marek Solarczyk. Później odbędzie się koncert i wspólne świętowanie razem z załogą żaglowca „Dar Młodzieży”, który okrąża świat w Rejsie Niepodległości.


W dniach bezpośredniego przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem młodzi będą słuchać katechez głoszonych przez biskupów z ich krajów. Będzie wśród nich także abp Wojciech Polak wraz z 10 biskupami z Polski, którzy stanowią najliczniejszą grupę księży biskupów z Europy. Uroczystość powitania papieża Franciszka i oficjalne otwarcie ŚDM odbędzie się 24 stycznia na Campo Santa Maria la Antigua, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim.


„Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich, którzy są teraz w Polsce, a młodzieży, która przeżywa ferie życzymy, by był to dobry czas wypoczynku. Łączcie się z nami duchowo i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Gorąco do tego zachęcam i  bardzo proszę, pamiętajcie o nas w modlitwie, jak my o was, tutaj w Panamie pamiętamy” – pisze na koniec abp Polak.


B. Kruszyk 


Fot. Parroquia San Juan Bautista Catedral de Chitré

Polecamy