niedziela, 31 maja 2020 r.

Bydgoszcz: konsekracja ołtarza

„Nie szukajmy łatwych rozwiązań czy drogi na skróty” – mówił abp Wojciech Polak podczas uroczystości odpustowych ku czci patronki diecezji bydgoskiej Matki Bożej Pięknej Miłości, w czasie których wraz z biskupem bydgoskim dokonał konsekracji nowego ołtarza.


„Z wielką radością witam was wszystkich, którzy przyjęliście nasze zaproszenie, by wspólnie uczestniczyć w uroczystości – mówił na wstępie bp Jan Tyrawa, dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w prowadzonych w świątyni pracach”.


Prymas Polski poświęcił również odrestaurowane prezbiterium i organy. – Na zakończenie dzieła renowacji wnętrza katedry bydgoskiej, podjętej tutaj – jak wszyscy widzimy – z takim staraniem i wysiłkiem w minionych latach, gromadzimy się dziś, pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego przy nowym katedralnym ołtarzu, aby poprzez akt poświęcenia sam Bóg uświęcił „niebieską łaską ten ołtarz” – mówił w homilii Prymas Polski, zwracając uwagę na znaczenie katedry jako „matki i głowy wszystkich diecezjalnych świątyń”. – Jest więc ona dla całego Kościoła Bydgoskiego znakiem i zwornikiem jedności oraz w pewnym sensie źródłem, z którego płyną zdroje łask – tłumaczył.


Przywołując słowa biskupa Monachium i Fryzyngi, kard. Josepha Ratzingera, dziś papieża seniora Benedykta XVI, abp Wojciech Polak wyjaśnił dalej, na czym polega to szczególne „misterium jedności”. – Tutaj właśnie bije źródło jedności waszego diecezjalnego Kościoła. Tym źródłem jest Jezus Chrystus, żywy ołtarz i kapłan jednocześnie – mówił, podkreślając, że jeśli wciąż jeszcze szukamy tego, co nas naprawdę łączy i co sprawia, że jesteśmy razem we wspólnocie Kościoła, jeśli wypatrujemy mocy do pokonywania podziałów i przekraczania dzielących nas barier, to trzeba nam będzie „nie raz cierpliwie wracać do tego katedralnego miejsca, do tego jedynego ołtarza naszego diecezjalnego Kościoła, aby wciąż, pomimo przeszkód, towarzyszących nam lęków czy niepewności, właśnie tutaj doświadczać jedności i braterskiej zgody, i stąd nadal czerpać i wzmacniać ducha wzajemnej miłości, ducha prawdziwiej jedności”.


Jak dalej zauważył metropolita gnieźnieński, nowy ołtarz stoi w odnowionym prezbiterium, niejako u stóp Cudownego Wizerunku Matki Boskiej Pięknej Miłości. – Poświęcamy Bogu ten ołtarz w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj – jak mówił kiedyś właśnie w święto Jej narodzenia papież Franciszek – możemy spoglądać na Maryję, niepozorną, świętą, bez grzechu, czystą, wybraną, by być Matką Boga. Możemy na Nią wszyscy tutaj spoglądać. Możemy na Nią patrzeć tak, jak patrzył na Nią św. Józef, o którym przypomniała nam Mateuszowa Ewangelia. Przypomniała nam cały dramat, który przeżywał i całą nadzieję, którą niósł w swoim zranionym sercu – mówił celebrans, wskazując, że św. Józef jest człowiekiem zawierzenia, człowiekiem zaufania, człowiekiem otwartym.


Metropolita gnieźnieński zachęcił, by uczyć się od Pani Pięknej Miłości postawy wierności Bogu. –Bądźmy Mu wierni. „To jest ostatecznie i nasza droga – powie nam papież – zawsze z Bogiem, także w naszych słabościach, także w naszych grzechach. Nigdy nie wybierajmy drogi prowizorycznej”. Nie szukajmy łatwych rozwiązań czy drogi na skróty – podkreślił Prymas Polski.


W uroczystościach odpustowych uczestniczyli kapłani, wśród nich abp senior Henryk Muszyński i bp senior Bogdan Wojtuś, przedstawiciele władz różnych szczebli, osoby konsekrowane, zaproszeni goście oraz wierni z całej diecezji. Obecni w katedrze zawierzyli swoje życie i przyszłość Matce Bożej Pięknej Miłości.


Katedra św. Marcina i Mikołaja jest najstarszym kościołem Bydgoszczy. Szczególnym momentem w historii było utworzenie w 2004 roku diecezji bydgoskiej. Fara stała się wówczas kościołem biskupim. Z kolei ten fakt wymusił dostosowanie, zwłaszcza prezbiterium, do lepszego sprawowania liturgii.


M. Jarzembowski KAI
Fot. M. Jarzembowski i W. Kajdasz

Polecamy