środa, 3 czerwca 2020 r.

Kostka 2019

„Oglądać Boga” – pod takim hasłem odbyło się 21 września doroczne spotkanie młodych z okazji wspomnienia patrona św. Stanisława Kostki. Do Wrześni, wraz ze swymi duszpasterzami, przyjechało ponad 800 młodych z całej archidiecezji.


Miejsce – hala sportowa przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1. Czas – sobotnie południe. Najpierw zawiązanie wspólnoty. Młodzi modlą się i śpiewają. Potem nabożeństwo do Ducha Świętego i nauka ks. Marcina Modrzyńskiego, „chodzona”, językiem młodych , o nich, ich doświadczeniach, wierze, Bogu. – Jeżeli myślicie, że anioły to obsypane brokatem, tłuściutkie słodziaki to jesteście w błędzie – mówił. W tym duchu kontynuowali „Siewcy Lednicy”, którzy podczas koncertu – podobnie jak w czasie spotkań pod Bramą Rybą – nie szczędzili gardeł i instrumentów. Nie oszczędzali się też młodzi i księża, dotrzymując muzykom kroku. Co sprawia, że chcą być razem w jednym miejscu i czasie, fizycznie, nie wirtualnie. Na jednym z portali odpowiedzieli pomagający podczas spotkania wolontariusze: „Młodzi w głębi serca szukają, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Takie spotkanie jest dobrą okazją, by takie odpowiedzi uzyskać. Patrząc nawet na przykład św. Kostki, który by wstąpić do zakonu uciekł z domu - ten święty, przez to, że był nie idealny, staje się bliższy młodzieży. Jesteśmy tutaj po to, by doświadczyć wspólnoty, świetnie się bawić, ale i po to, by usłyszeć wartościowe treści i poczuć wsparcie. Staramy się obecnym dawać bodźce do tego, by szukać w życiu odpowiedzi na nurtujące pytania, na temat powołania, czy tego, co jest w życiu ważne. Dziś poprosimy Młodych, by na czas adoracji odłożyli telefony komórkowe, żeby ten czas spędzić faktycznie z Panem Bogiem, żeby na chwilę choć odkleić się od tych telefonów”.
                     Po koncercie czas ciszy. Nabożeństwo pokutne z konferencją ks. Jarosława Wesołowskiego i adoracja Najświętszego Sakramentu, z monstrancją wpisaną w krzyż – drewnianą konstrukcję, do której można było przypiąć kartkę z intencją, prośbą, sprawą oddawaną Bogu. Dla wielu był to najmocniejszy moment spotkania. Na koniec Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Wojciecha Orzechowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodych. Niech podsumowaniem tego świadectwa młodych i zarazem wskazówką na przyszłość będą słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Christus vivit: "młodzi mogą pomóc Kościołowi, by pozostał młody, by nie popadł w zepsucie, by się nie zamykał, nie stawał się zarozumiały, nie zamieniał się w sektę, by był uboższy i zdolny do świadectwa, do bycia blisko najmniejszych i odrzuconych, aby walczył o sprawiedliwość i pozwolił z pokorą zadawać sobie pytania".  


B. Kruszyk
Fot. F. Pawlak, DDM Gniezno

Polecamy