czwartek, 28 maja 2020 r.

Licheń: pielgrzymka SWPK

Ponad 300  osób uczestniczyło 28 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 25. Dniu Skupienia Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Z uczestnikami zjazdu spotkał się abp Henryk Muszyński, arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.


Całodniowe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w kaplicy Trójcy Świętej konferencją, którą wygłosił ks. dr Jakub Dębiec. O 12.00 w nawie głównej licheńskiej bazyliki rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp senior Henryk Muszyński. W homilii hierarcha przypomniał cel i okoliczności powołania Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich.


„Jest to dzieło jednego z kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Jana Tadycha. To dzieło jest zakorzenione w nadziei, że być może to ziarno padnie na żyzną glebę i dopomoże, by podobne dzieła powstały także w innych diecezjach. To dzieło ma swoje korzenie w synodzie biskupów na temat kapłaństwa. Pełniłem wtedy funkcję sekretarza specjalnego Światowego Synodu Biskupów. Był to jeden z największych darów mojego życia, mogłem się bliżej zapoznać, jak wyglądają problemy kapłanów w całym świecie. Wtedy doświadczyłem działania Ducha Świętego. Każda sesja zaczynała się i kończyła modlitwą do Ducha Świętego. Po powrocie z synodu ks. Jan mi powiedział, że Duch Święty przekazał mu, że przydałaby się wspólnota wiernych świeckich, którzy modliliby się o nowe powołania kapłańskie. My, księża, potrzebujemy pomocy, wszyscy potrzebujemy pomocy” – mówił arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.


Zwieńczeniem dnia była wspólna modlitwa różańcowa oraz koronka do Bożego Miłosierdzia odmówione w kaplicy Trójcy Świętej. Organizator i prezes stowarzyszenia, ks. kan. Robert Nurski, zaznaczył, że Licheń jest ważnym miejscem pielgrzymowania. „Chcieliśmy tutaj, w Licheniu, u stóp Matki Bożej, podziękować za Jej opiekę nad nami w dziele duszpasterstwa powołań”.


Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało i zostało zatwierdzone przez abp. Henryka Muszyńskiego w 1993 roku, w okresie pewnego zmniejszenia się liczby powołań kapłańskich w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego założycielem i pierwszym prezesem był śp. ks. kan. Jan Tadych. Obecnie na terenie archidiecezji istnieje ponad 100 Kół Parafialnych których członkowie modlą się indywidualnie i wspólnotowo w intencji powołań, pomagają potrzebującym alumnom, tworzą środowiska sprzyjające powołaniom.


Fot. ks. P. Kowalski

Polecamy