niedziela, 31 maja 2020 r.

Zapraszamy Matkę Bożą

W niedzielę 6 października odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, której celem jest zaproszenie do archidiecezji gnieźnieńskiej Matki Bożej w kopii Jej cudownego Wizerunku. Będzie on peregrynował po naszych parafiach, klasztorach i domach zakonnych od października 2020 do sierpnia 2021 roku.


Wciąż trwa rejestracja parafialnych i dekanalnych grup, które wezmą udział w zbliżającej się pielgrzymce. Jak dotąd zgłoszonych jest 14 grup z 13 dekanatów. Zgłoszenia dokonać można za pośrednictwem FORMULARZA.


Spotkanie 6 października na Jasnej Górze rozpocznie się o godzinie 19.00 konferencją tematyczną. O 21.00 pielgrzymi wezmą udział w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czasie apelu zapalona zostanie świeca, która przez cały czas trwania peregrynacji płonąć będzie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie w ołtarzu znajduje się jedna z najstarszych i najcenniejszych kopii jasnogórskiej ikony → o obrazie czytaj TUTAJ.  Po apelu ok. godziny 21.30 rozpocznie się czuwanie z rozważaniami różańcowymi, prowadzone przez pielgrzymów z poszczególnych rejonów: gnieźnieńskiego, inowrocławskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego. Czuwanie potrwa do północy, kiedy rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Zakończenie zaplanowano na godzinę 1.30. Grupy, które pozostaną na Jasnej Górze do poniedziałku 7 października, będą mogły wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.


Specjalne zaproszenie na pielgrzymkę skierował do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze w maju tego roku abp Wojciech Polak. „Jestem przekonany, że może to być czas naszego nawrócenia, odnajdywania siły do pokonywania wszelkich trudności, które niesie codzienność oraz szczególnej radości i pokoju serca wynikających ze spotkanie z Matką” – napisał Prymas Polski. Poinformował również, że nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego będzie przebiegać pod hasłem: „Bogarodzica”. 


"Stanowi ono nawiązanie do szczególnego hymnu, który towarzyszy początkom naszej wiary i państwowości. Hymn Bogarodzica to tajemnica obecności Maryi w Kościele Gnieźnieńskim, który czci ją tym hymnem od wieków w prymasowskiej katedrze. Jednak, jak mówił Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Gniezna, hymn „Bogarodzica” jest nie tylko pamiątka przeszłości, ale programem na przyszłość. Dlatego chcemy, by to hasło wskazywało nam konkretne cele i sposoby przeżywania tego czasu nawiedzenia i szczególnej obecności Bogarodzicy pośród nas" - napisał Prymas Polski. 


Peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się 3 października 2020 roku w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Poprzedzi ją 9-miesięcza nowenna, która trwać będzie w parafiach od grudnia tego roku do września 2020 roku. W ramach parafialnego oczekiwania we wspólnotach odbędą się też  rekolekcje lub misje święte bezpośrednio przed przybyciem Obrazu. W każdej ze wspólnot będzie on gościć jeden dzień. Szczegółowy harmonogram wizyt dostępny będzie na stronie www.archidiecezja.pl


Peregrynacja zakończy się pod koniec sierpnia 2021 roku w katedrze gnieźnieńskiej. W czasie pobytu w naszej archidiecezji Obraz nawiedzi również klasztory, seminarium duchowne, domy pomocy społecznej, Dom Księży Seniorów i inne miejsca i placówki, do których zostanie zaproszony. Będziemy przedostatnią diecezją, która przyjmie Wizerunek. Po nas nawiedzi on jeszcze diecezję włocławską.


B. Kruszyk

Polecamy