wtorek, 14 lipca 2020 r.

Orszak Trzech Króli w Gnieźnie

Ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku razem z Prymasem Polski uczestników barwnego pochodu witał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, dla którego w prezencie zabrzmiała „Cicha Noc” po włosku.


Orszak tradycyjnie przeszedł przez centrum Gniezna do katedry. Na Rynku młodzież wystawiła krótką inscenizację aktu zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez kard. Stefana Wyszyńskiego, co wpisało się w trwające duchowe przygotowania do czerwcowej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i jednocześnie w oczekiwanie archidiecezji gnieźnieńskiej na nawiedzenie Jasnogórskiego Wizerunku.


Z serca miasta orszak ruszył dalej za mędrcami do katedry, gdzie jego uczestników powitali Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Salvatore Pennacchio, który wcześniej odprawił w katedrze gnieźnieńskiej Mszę św., dziękując za dar posługi biskupiej otrzymanej przed 21 laty z rąk św. Jana Pawła II.


Dziękując za obecność i miłe przyjęcie nuncjusz apostolski w Polsce przekazał wszystkim pozdrowienia od papieża Franciszka, prosząc jednocześnie o modlitwę za Ojca Świętego. Za uczestnictwo w orszaku dziękował też Prymas Polski abp Wojciech Polak, który tłumaczył słowa gościa.


W podzięce i prezencie dla abp. Pennacchio z okazji rocznicy sakry biskupiej na placu przy katerze zabrzmiała też kolęda „Cicha Noc” w jego rodzinnym języku włoskim.


Jak co roku spotkanie przy stajence było okazją do wspólnego kolędowania i pokłonienia się Dzieciątku Jezus. Królowie przybyli na koniach z towarzyszeniem licznych orszaków, których kolory symbolizowały trzy kontynenty: Azję, Afrykę i Europę. Każda z grup, wraz z darami, ofiarowała Nowonarodzonemu przygotowaną wcześniej kolędę lub piosenkę.


Na koniec błogosławieństwa uczestnikom orszaku udzielili wspólnie abp Salvatore Pennacchio i abp Wojciech Polak.


B. Kruszyk KAI


 
Transmisje Media


Fot. J. Andrzejewski

Polecamy