piątek, 27 listopada 2020 r.

Święto młodych - Kostka 2020

W piątek 18 września przypadało wspomnienie św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży. Co roku tego dnia młodzi spotykali się w wymiarze diecezjalnym lub regionalnym. W tym roku ze względu na obostrzenia świętowanie ograniczono do spotkań w mniejszym gronie.


Jedno z nich odbyło się w Kruszwicy. Wczesnym piątkowym popołudniem w kolegiacie modlili się uczniowie miejscowego Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego, prosząc o Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Wieczorem natomiast celebrowana była Msza św. z udziałem młodzieży obu kruszwickich parafii – św. Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Bubacz, dekanalny duszpasterz młodzieży, a homilie wygłosił ks. Maciej Łakomiak, wskazując w niej młodym na znaczenie świadectwa wiary i przynależności do Chrystusa.


Do Mszy św. obok Służby Liturgicznej Ołtarza służyli także młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po Eucharystii kleryk Arkadiusz Wikariak, który odbywa praktyki w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, podzielił się z młodymi swoim doświadczeniem Boga i świadectwem powołania. Później rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, a na zakończenie dnia w salce parafialnej odbyło się spotkanie KSM-u, na którym pojawili się nowi członkowie. Młodzi z KSM zapraszają rówieśników na cotygodniowe spotkania poprzedzone Adoracją. Odbywają się one w pierwszy i trzeci piątek miesiąca w kolegiacie oraz w drugi i czwarty piątek w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Początek godzina 18.45.


Świętowano również w Trzemesznie. W czasie Mszy św. w bazylice homilię do młodych wygłosił diecezjalny duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski. Po Mszy św. kandydaci do bierzmowania złożyli swoje deklaracje. W ten sposób, podobnie jak ich rówieśnicy w Kruszwicy, zainaugurowali dwuletni okres formacji.


Fot. F. Pawlak, Fb parafia w Trzemesznie

Polecamy