poniedziałek, 23 stycznia 2017 r.

Orszaki w archidiecezji

Nie tylko Gniezno podążało w Orszaku Trzech Króli. Barwne uliczne jasełka odbyły się także w innych miastach archidiecezji m.in. w Kłecku, Pobiedziskach, Kruszwicy, Piechcinie, Budzisławiu Kościelnym, Pyzdrach i Inowrocławiu. 


KŁECKO

Mieszkańcy parafii św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku kolejny już raz ruszyli ulicami miasta, aby manifestować swoją wiarę i głosić całemu światu „Pokój i Dobro”. Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli to słowa franciszkańskiego pozdrowienia, nie dziwi więc, że do Kłecka zaproszono franciszkanina o. Zenona Garusa OFMConv, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Po Eucharystii parafianie i goście przeszli do plebanijnych ogrodów na małą strawę dla ciała.


KRUSZWICA
W Kruszwicy orszak odbył się po raz piąty. Zorganizowała go tradycyjnie parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Mieszkańcy miasta spotkali się najpierw na Mszy św. w kolegiacie, a następnie wraz z monarchami udali się na kruszwicki Rynek, gdzie wraz z monarchami pokłonili się Nowonarodzonemu. Wspólnemu kolędowaniu towarzyszył także konkurs na najpiękniejszą koronę.


POBIEDZISKA
Pobiedziski Orszak Trzech Króli był szóstym z kolei. Mieszkańcy miasta spotkali się najpierw na Mszy św. w kościołach pw. św. Michała Archanioła i Świętego Ducha, gdzie celebrację ubogacił śpiewem kolęd i pastorałek zespół pieśni i tańca „Wiwaty”. Następnie wyruszył orszak, który przeszedł na pobiedziski Rynek, gdzie przy stajence odbyło się wspólne kolędowanie. 


PIECHCIN
Swój Orszak Trzech Króli miał również Piechcin. Pochód z licznym udziałem dzieci wyruszył po południowej Mszy św. i przedszedł ulicami miasta do żłóbka, gdzie na wszystkich czekała święta rodzina.  


BUDZISŁAW KOŚCIELNY
W Budzisławiu Kościelnym Orszak Trzech Króli zorganizowano po raz drugi. Poprzedziła go Msza święta sprawowana w kościele parafialnym o godzinie 11.00. Po Eucharystii wyruszył pochód prowadzony przez monarchów, z udziałem młodszych i starszych. Mimo mrozu i śniegu,  ze śpiewem na ustach, liczni uczestnicy przeszli do miejscowego Gimnazjum im. Przyrodników Polskich, aby oddać chwałę i cześć Jezusowi. Tu miały miejsce jasełka w wykonaniu gimnazjalistów oraz koncert kolęd w wykonaniu orkiestry dętej  z Jezior Wielkich.


PYZDRY
W Pyzdrach forma orszaku pozostaje niezmienna od lat. Najpierw Msza św. w kościele parafialnym, następnie przemarsz na Rynek i dalej do stajenki, razem z monarchami jadącymi w bryczce. Po drodze wszyscy odwiedzają również pałac Heroda, gdzie przyglądają się walce dobra ze złem. 


GĘBICE
W Parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Gębicach zamiast orszaku odbył się koncert. Po Mszy świętej dla parafian zaśpiewał  Remigiusz Kuźmiński absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


INOWROCŁAW

W Inowrocławiu Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy. Żółto-czerwono-biały pochód prowadzony przez orkiestrę dętą i jadących bryczką monarchów wyruszył z Rynku po koncercie kolęd i przeszedł do hali widowiskowo-sportowej, gdzie rozstrzygnięto konkursy dla dzieci na najładniej wykonaną koronę i strój orszaku.

 

Fot. arch. parafii, przesłane 

Polecamy