środa, 22 stycznia 2020 r.

Aktualności

piątek, 17 stycznia 2020 r.

Śladami Żydów Gnieźnieński

W gnieźnieńskim Ratuszu odbyło się 17 stycznia spotkanie panelowe poświęcone społeczności żydowskiej zamieszkującej Gniezno w XIX i na początku XX wieku oraz zachowanym artefaktom i judaicom. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu.  

więcej
piątek, 17 stycznia 2020 r.

Siedem wieków historii

Wspólnota żydowska żyła w Gnieźnie blisko 700 lat. Wyznawcy judaizmu mieli w mieście swoją ulicę, warsztaty, szkołę, synagogę, związki i bractwa. Zmienne były koleje losu i nie zawsze dobre relacje z miejscową ludnością. Gmina to kurczyła się, to rozrastała. Całkowitą zagładę przyniosła jej II wojna światowa.

więcej
czwartek, 16 stycznia 2020 r.

Nabożeństwo Słowa Bożego

„Bez świętowania nie możemy być” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów  XXIII Dnia Judaizmu. Ich motywem przewodnim było świętowanie dnia świętego.

więcej
czwartek, 16 stycznia 2020 r.

XXIII Dzień Judaizmu

Jak dzień święty obchodzą chrześcijanie, a jak Żydzi? Sympozjum naukowe poświęcone temu tematowi odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu. Upamiętniono również ofiary Holocaustu modląc się, by ta zagłada już się nie powtórzyła. 

więcej
czwartek, 16 stycznia 2020 r.

"Menora Dialogu" dla abp. Muszyńskiego

Abp Henryk Muszyński otrzymał Menorę Dialogu w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. W uroczystości wręczenia nagrody 15 stycznia wzięli udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Berlina Walter Homolka oraz abp Stanisław Gądecki i abp Wojciech Polak.

więcej
wtorek, 14 stycznia 2020 r.

Prymas na spotkaniu u Prezydenta RP

"Naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas noworocznego spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych i mniejszości narodowych.

więcej

Kalendarium

Panoramy

Polecamy