poniedziałek, 20 października 2014 r.

Aktualności

sobota, 18 października 2014 r.

Złoty Kodeks w "Pamięci Świata"

Bezcenny XI-wieczny Złoty Kodeks Gnieźnieński jest jednym z jedenastu zabytków wpisanych na Polską Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Jej uroczysta inauguracja odbyła się w piątek w Warszawie. W sobotę Kodeks można było oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

więcej
piątek, 17 października 2014 r.

Jubileusz sakry abp. Józefa Kowalczyka

Abp senior Józef Kowalczyk – emerytowany arcybiskup metropolita gnieźnieński, pierwszy powojenny nuncjusz apostolski w Polsce, obchodzi w tym roku 25-lecie sakry biskupiej. Uroczystości odbędą się w niedzielę 26 października w Gnieźnie.

więcej
piątek, 17 października 2014 r.

Zagórów: 15-lecie gimnazjum

Zagórowskie Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej świętowało 17 października 15. rocznicę istnienia. „Rocznice świętujemy nie tylko po to, by dziękować i wspominać. Pamiętamy o nich także po to, aby iść dalej z ufnością” – mówił obecny na uroczystości abp Wojciech Polak.

więcej
piątek, 17 października 2014 r.

Bydgoszcz: 30. rocznica śmierci ks. Jerzego

Pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka w Bydgoszczy wspominano 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W Sanktuarium Nowych Męczenników zgromadzili się duchowni, rodzina błogosławionego oraz wierni.

więcej
czwartek, 16 października 2014 r.

Poznań: Ekumeniczne Święto Biblii

Prymas Polski abp Wojciech Polak i  bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, przewodniczyli 15 października Nabożeństwu Słowa w ramach obchodów Ekumenicznego Święta Biblii, które po raz trzynasty zorganizowano w Poznaniu.

więcej
czwartek, 16 października 2014 r.

36 lat temu...

…wybrano kard. Karola Wojtyłę, arcybiskupa metropolitę krakowskiego na 262. następcę św. Piotra. Ostatnia notatka, jaką zapisał w prowadzonej przez siebie „Księdze czynności biskupich”, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.

więcej

Zapowiedzi wydarzeń

Chór chórów czyli Ars Liturgica

Katedra gnieźnieńska po raz kolejny gościć będzie chóry biorące udział w dorocznym Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica”. W tym roku przedsięwzięcie odbędzie się po raz szósty w dniach 24-25 października. W gotyckich murach bazyliki zaśpiewa 36 chórów z całej Polski m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Warszawy, Włocławska i naszej Murowanej Gośliny. Wstęp na przesłuchania jest wolny. Zapraszamy. Wydarzenie patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.

więcej
Kurs Nowe Życie - zapraszamy

Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na kurs Nowe Życie, który odbędzie się w dniach 24-26 października w sanktuarium w Markowicach. Kurs adresowany jest zarówno do osób, które chcą doświadczyć miłości Boga, jak i tych, które nie wierzą, że jest to w ogóle możliwe. Zapisy i informację: www.snejp2.pl...

więcej
Piszcie do nas!

Redakcja strony internetowej www.archidiecezja.pl oraz Przewodnika Katolickiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej zachęca czytelników i internautów do przesyłania relacji i fotografii z odbywających się w parafiach uroczystości, imprez i inicjatyw duszpasterskich. Podzielcie się z nami dobrem, które dzieje się w waszych wspólnotach. Czekamy! Teksty i zdjęcia przesyłać można na adresy: pkgniezno@wp.pl oraz kruszyk@diksw.pl Za wszystkie z góry dziękujemy.

więcej

Kalendarium

Panoramy

Polecamy