środa, 6 maja 2015 r.

Aktualności

sobota, 2 maja 2015 r.

Abp Kowalczyk w Kaliszu

Święci męczennicy są dla nas niedoścignionym wzorem życia wiarą. Prawie wszyscy, którzy przeżyli piekło obozów wyznawali, że gdyby nie wiara, nie przeżyliby tej nieludzkiej próby - mówił abp Józef Kowalczyk w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau.

więcej
sobota, 2 maja 2015 r.

Słupca: w rocznicę kanonizacji

W pierwszą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II wierni z parafii pw. bł. Michała Kozala BM oraz pielgrzymi uczestniczyli w wieczornicy poświęconej temu wydarzeniu. Uczestnikom towarzyszyły relikwie świętego papieża. 

więcej
piątek, 1 maja 2015 r.

"Matko Miłosierdzia" w litanii

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce w Litanii do Najświętszej Maryi Panny, zwanej Litanią Loretańską, mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia”. Będzie ono umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”.

więcej
piątek, 1 maja 2015 r.

ZAK oficjalnie

Decyzją abp. Wojciecha Polaka z dniem 1 maja Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego dołączyło oficjalnie do grona organizacji i stowarzyszeń działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Członkowie ZAK to głównie młode rodziny, które spotykają się w „Domu pod Lasem” u gnieźnieńskich pallotynek. 

więcej
czwartek, 30 kwietnia 2015 r.

Kalendarium archidiecezji gnieźnieńskiej na maj

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń i posług biskupich w archidiecezji gnieźnieńskiej w maju.

więcej
środa, 29 kwietnia 2015 r.

70 lat po Dachau

Nie sposób wyliczyć ich wszystkich. Więźniami KL Dachau było blisko 1800 polskich księży. 868 z nich poniosło tam śmierć. 29 kwietnia przypada 70. rocznica wyzwolenia obozu. Piekło, które wydarzyło się w Dachau, stało się również udziałem wielu księży archidiecezji gnieźnieńskiej.

więcej

Zapowiedzi wydarzeń

Pielgrzymka kół Żywego Różańca

W najbliższą sobotę 9 maja odbędzie się ogólnodiecezjalna pielgrzymka kół Żywego Różańca do Matki Bożej Markowickiej Pani Kujaw. Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie bp senior Bogdan Wojtuś. Zapraszamy do włączenia się w pielgrzymkę. 

więcej
ZBIÓRKA dla Nepalu

Decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w niedzielę 10 maja w kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej zbierane będą ofiary do puszek na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. O ogromie dziejącego się tam cierpienia nie trzeba przekonywać. Okażmy solidarność, pamiętajmy w modlitwach. O pomoc prosi Caritas Polska, która w łączności ze wspólnotą międzynarodową Caritas stara się organizować wsparcie systemowe. 

więcej
Odpust w Kalwarii Pakoskiej

Ojcowie franciszkanie zapraszają do Kalwarii Pakoskiej na odpust znalezienia Krzyża świętego. Suma odpustowa sprawowana będzie 10 maja o godzinie 12.00. Uroczystości mają długą tradycję. Sama Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą jest jedną z największych i drugą najstarszą po Kalwarii Zebrzydowskiej. Słynie z prawie 400-letniej tradycji organizacji inscenizacji Drogi Krzyżowej. Tam też jest przechowywana i czczona największa cząstka relikwii Krzyża świętego w Polsce. Zachęcamy do pielgrzymowania, a w szczególności do uczestnictwa w majowych uroczystościach. 

więcej

Kalendarium

Panoramy

Polecamy