środa, 21 października 2020 r.

Zapowiedzi wydarzeń

.

_
Koncert kolęd we farze

W drugie święto Bożego Narodzenia zapraszamy na tradycyjny koncert kolęd w kościele pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie. Tym razem pojawią się dwa zespoły – Kameralny Chór Męski „Szpaki” oraz Chór im. św. Ojca Pio, które wykonają najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Koncert odbędzie się 26 grudnia o godzinie 16.00 pod hasłem „On daje życie”.

Skupienie adwentowe dla szafarzy

W sobotę 22 grudnia w CEF w Gnieźnie odbędzie się w godzinach 10.00 -13.30 skupienie adwentowe Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej. Uczestnicy proszeni są o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy → TUTAJ

Każdy Tata Czyta Dzieciom

Wspólnota Domowego Kościoła ruchu „Światło-Życie”  w Gnieźnie zaprasza na spotkanie z Robertem Kościuszko, autorem książek dla dzieci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 23 września w godzinach 15.00-17.00 w salce katechetycznej parafii Św. Wawrzyńca w Gnieźnie (wejście od targowiska).

Nabór do studium i Chóru Prymasowskiego

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczyna kolejny rok swojej działalności 16 września. Dzień wcześniej, 15 września, odbędą się przesłuchania do Chóru Prymaswoskiego 

Trwają Dni Szczepanowa

Do niedzieli 27 sierpnia trwać będą 14. Dni Szczepanowa, które zakończy doroczny odpust parafialny. W programie m.in. zawody wędkarskie, plenerowe “kino pod gwiazdami”, ognisko dla młodzieży oraz terenowa Gra BARTŁOmiejska. Msza św. odpustowa o godzinie 11.15. Wieczorem koncert chóru Semper Fidei z Nakła. 

Piszcie do nas!

Redakcja strony internetowej www.archidiecezja.pl oraz Przewodnika Katolickiego zachęca czytelników i internautów do przesyłania relacji i fotografii z odbywających się w parafiach uroczystości, imprez i inicjatyw duszpasterskich. Podzielcie się z nami dobrem, które dzieje się w waszych wspólnotach. Czekamy! Teksty i zdjęcia przesyłać można na adresy: pkgniezno@wp.pl oraz kruszyk@swietywojciech.pl Za wszystkie z góry dziękujemy.

Muzyczne lato w katedrze

 

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłasza nabór uczniów na nowy rok nauki 2017/18. Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować do dyrektora SMK AG  ks. dr. Dariusza Sobczaka, tel. 691.030.513.

Studium Muzyki Kościelnej zaprasza

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłasza nabór uczniów na nowy rok nauki 2017/18. Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować do dyrektora SMK AG  ks. dr. Dariusza Sobczaka, tel. 691.030.513.

W sobotę święcenia kapłańskie

W sobotę 27 maja w katedrze gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie przyjmie czterech diakonów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpocznie się o godzinie 10.00. Tego samego dnia święcenia kapłańskie z rąk bp. Krzysztofa Wętkowskiego przyjmą diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą. Zachęcamy do uczestnictwa i modlitwy za neoprezbiterów, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne. 

Pielgrzymka Służby Zdrowia

Duszpasterstwo Służby Zdrowia w Gnieźnie organizuje wyjazd do Częstochowy w dniu 28 maja br. w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia. Informacje i zapisy przyjmowane są do 10 maja pod numerem tel.: 602.319.218 Zachęcamy. 

W "Lamusie"

W piątek 28 kwietnia w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „Lamus” przy ul. Łaskiego 2a odbędzie się spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Spotkanie organizuje Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Początek o godzinie 19.30. Zapraszamy. 

Skupienie dla organistów

W poniedziałek 6 marca odbędzie się archidiecezjalny dzień skupienia  dla organistów, który poprowadzi ks. kan. Maciej Olczyk, wicerektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Miejscem spotkania będzie Centrum Edukacyjno-Formacyjne przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchowne w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2. Rozpoczęcie o godz. 10.30. Organizatorzy proszą o zabranie Śpiewnika Siedleckiego.

Domowy Kościół w Pakości

Jak co roku wspólnota Domowego Kościoła spotka się na wspólnej modlitwie w Kalwarii Pakoskiej. Mszy św. w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu (5 marca) przewodniczyć będzie i nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Początek godzina 13.30. 

Warsztaty muzyczno-liturgiczne

Parafia pw. św. Bonawentury w Pakości serdecznie zaprasza na trzecią edycję wielkopostnych warsztatów muzyczno-liturgicznych. Warsztaty odbędą się w terminie 10-12 marca, a poprowadzi je Urszula Rogala, muzyk, kompozytor i twórca muzyki liturgicznej. Trzydniowe spotkanie to z jednej strony nauka i doskonalenie liturgicznego śpiewu, z drugiej piękno wspólnie sprawowanej liturgii, czas na refleksję i uczczenie Chrystusowego Krzyża.

Gniezno: kurs lektorski

Informujemy, że w okresie Wielkiego Postu w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie (ul. Seminaryjna 2) organizowany będzie dekanalny kurs lektorski dla dekanatów Gniezno I i II.

Uwaga LSO!

Zachęcamy ministrantów i lektorów do udziału w VIII Mistrzostwach Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Piłce halowej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentowali naszą archidiecezję na Mistrzostwach Ogólnopolskich o puchar KnC, które zostaną rozegrane w dniach 1-2 maja w Częstochowie >>>

VII Turniej Prymasowski

Wzorem lat ubiegłych w hali sportowej GOSiR w Gnieźnie odbędzie się VII Turniej Prymasowski Halowej Piłki Nożnej. W tym roku zawody wpisują się w obchody 600-lecia prymasostwa na ziemiach polskich. Puchary dla zwycięskich drużyn ufundował i wręczy Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Rocznica śmierci kard. Glempa

23 stycznia minie czwarta rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski w latach 1981-2009. Msze św. w intencji kard. Glempa sprawowane będą: 22 stycznia o godzinie 12.00 w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz 23 stycznia o godzinie 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. 

Boże Narodzenie

Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczyć Mszy św. pasterskiej w noc Bożego Narodzenia o godzinie 24.00 w katedrze gnieźnieńskiej. W pierwsze święto będzie gościć w parafii pw. św. Brata Alberta w Różannej, gdzie o 11.30 odprawi Mszę św. z okazji 100. rocznicy śmierci patrona i rozpoczęcia Roku św. Brata Alberta w polskich diecezjach. 

Turniej Tenisa Stołowego

Parafialny Klub Sportowy „Kozal Gniezno” zaprasza do uczestnictwa w Turnieju Tenisa Stołowego im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, który rozegrany zostanie 17 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Czarnieckiego 7 w Gnieźnie. Rozgrywki prowadzone będą w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych od godziny 9.00, gimnazjaliście od godziny 10.30, zawodnicy w kategorii otwartej (licealiści i osoby dorosłe) od godziny 12.00 >>> 

Pielgrzymka do Hiszpanii

Parafia pw. św. Faustyny w Mogilnie organizuje w kwietniu 2017 roku pielgrzymkę do Hiszpanii. Uczestnicy 10-dniowego wyjazdu będą mieli zapewnioną opiekę duchową kapłana i możliwość uczestniczenia w Mszach św. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem. Zapisy przyjmuje ks. Tomasz Walterbach kontakt: walterbach64@wp.pl lub tel. 604 638 032.

.

750-lecie lokacji Węglewa

W najbliższą niedzielę (4 grudnia) uroczystości 750-lecia lokacji Węglewa oraz powstania pierwszego kościoła parafialnego. Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Eucharystii do świątyni wprowadzone zostaną relikwie bł. Marii Karłowskiej. 

Adwentowy Dzień Skupienia dla nauczycieli religii

Tegoroczny Adwentowy Dzień Skupienia dla świeckich nauczycieli religii archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się w sobotę przed I niedzielą adwentu  (26 listopada) w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą, a w kolejną sobotę 3 grudnia zaplanowany jest w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie oraz w parafii pw. Ducha Świętego w Inowrocławiu >> 

Modlitwa w intencji nienarodzonych

Zapraszamy 27 listopada do kościoła ojców franciszkanów w Gnieźnie na Mszę św. z modlitwą w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców. Początek o godzinie 16.00. Przed Mszą św. zbiórka pieluch dla Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie. 

Tajemnice Nowenny Pompejańskiej

W niedzielę 27 listopada o godz. 15.00 w salce gnieźnieńskiej parafii farnej przy ul. Słomianka 6 odbędzie się pokaz filmu „Tajemnica nowenny Pompejańskiej”. Emisji towarzyszyć będzie uczczenie relikwii bł. Bartola Longo oraz prezentacja świadectw czyli „Wielka Księga Łask”. Zapraszamy.

TAIZE - zapraszamy

Europejskie Spotkanie Młodych Taize odbędzie się w tym roku w Rydze na Łotwie od środy 28 grudnia 2016 do niedzieli 1 stycznia 2017. Będzie to kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w latach siedemdziesiątych. Spotkanie organizacyjne i pierwsze czuwanie w parafii św. Michała Archanioła w piątek 18 listopada o godz. 19.30. Młodych zapraszamy. 

Msza trydencka

Informujemy wszystkich zainteresowanych i chętnych, że w każdą drugą niedzielę miesiąca, w kaplicy Łubieńskich w katedrze gnieźnieńskiej, sprawowana jest Msza św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Początek o godzinie 16.30. Najbliższe sprawowane będą 13 listopada i 11 grudnia. Miłośników dawnej liturgii oraz wszystkich chętnych zapraszamy.

Katechezy dla dorosłych i młodzieży

Jeżeli odczuwasz w życiu jakiś niedosyt, czujesz, że wiara, którą masz nie daje odpowiedzi na Twoje codzienne problemy. Jeżeli doświadczasz niezrozumienia, samotności lub są w Twoim życiu sprawy, które Cię przerastają - przyjdź i posłuchaj Dobrej Nowiny. To Ona może nadać Twojemu życiu nowy smak. W każdą niedzielę i czwartek, po wieczornej Mszy Świętej, w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Gnieźnie głoszone są Katechezy Inicjacji Chrześcijańskiej skierowane do dorosłych i młodzieży. Serdecznie zapraszamy!

Rekolekcje z postem Daniela

Zapraszamy na rekolekcje z postem Daniela - dziesięciodniowy program z programem zdrowotno-żywieniowym opartym na diecie warzywno-owocowej. Termin 3-13 listopada. Zgłoszenia do końca października. 

Wyjazd do Łagiewnik

Parafia archikatedralna w Gnieźnie organizuje 19 listopada dwudniowy wyjazd do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach na uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Wyjazd z piątku na sobotę, udział w uroczystościach i indywidualne zwiedzanie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium św. Jana Pawła II. Ponadto przejazd do Kalwarii Zebrzydowskiej. Powrót do Gniezna w godzinach wieczornych. Koszt 180 zł. Zapisy z wpłatą 100 zł w biurze parafialnym lub w zakrystii po Mszach. Informacje pod tel. 600.027.049. 

Nowenna - początek 10 listopada

W najbliższy czwartek (10 listopada) rozpocznie się Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Zostanie on uroczyście wypowiedziany 19 listopada w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a następnego dnia we wszystkich polskich parafiach. Nowenna ma pomóc w przygotowaniu do tego wydarzenia.

Święto Niepodległości

W Narodowe Święto Niepodległości w katedrze gnieźnieńskie odprawiona zostanie Msza św. za Ojczyznę. Początek o godzinie 9.30. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. Zachęcamy do uczestnictwa. 

Pielgrzymka kolejarzy

W duchu dziękczynienia Bogu i Matce Najświętszej za łaski Roku Świętego Miłosierdzia, Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz chrześcijańską Ojczyznę i Światowe Dni Młodzieży odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. Do udziału zachęca diecezjalny duszpasterz ks. kan. Paweł Kowalski. 

Jubileusz parafii w Dusznie

W niedzielę 30 października parafia pw. św. Doroty świętować będzie jubileusz 600-lecia istnienia. Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak w asyście byłych proboszczów parafii. 

Kurs dla fotografów i operatorów kamer

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie wraz z Komisją Liturgiczną zapraszają na kolejny kurs dla operatorów kamer video i fotografów. Kurs w archidiecezji gnieźnieńskiej organizowany jest raz w roku. Tegoroczny odbędzie się w sobotę 19 listopada w Centrum Formacyjno-Edukacyjnym w Gnieźnie przy ul. Seminaryjnej 2. Zgłoszenie i szczegóły w FORMULARZU zgłoszeniowym. Przypominamy, że fotografowie i operatorzy kamer na stałe lub okazjonalnie pracujący w czasie celebracji zobowiązani do ukończenia powyższego kursu, czego potwierdzeniem będzie otrzymanie pisemnego upoważnienia miejscowej władzy diecezjalnej. 

"Ars Liturgica" w katedrze

W dniach 21-22 października katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się kolejna edycja konkursu „Ars Liturgica” pod patronatem Prymasa Polski. Występy chórów odbędą się w piątek w godzinach 19.00 - 20.30 oraz w sobotę w godz. 10.30 - 11.45 oraz 13.30 - 16.30. Uroczystym zwieńczeniem konkursu będzie Msza św. w katedrze o godzinie 19.00 sprawowana przez abp. Henryka Muszyńskiego. 

Jubileusz w Strzelnie

W niedzielę 16 października Strzelno świętować będzie 800-lecie bazyliki pw. Świętej Trójcy. Uroczystej Mszy św. o godzinie 11.30 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, który dokona konsekracji nowego ołtarza. Homilię wygłosi pochodzący ze Strzelna abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Parafia przygotowuje się do jubileuszu poprzez rekolekcje parafialne, które wygłosi o. Paweł Gomulak, oblat Maryi Niepokalanej, misjonarz miłosierdzia. 

Zapraszamy

Do Markowic na III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić mnie będą wszystkie narody”. W programie cztery koncerty: 16 października –koncert papieski, wystąpią Radosław Marzec (organy), Renata Marzec (wiolonczela) oraz zespół wokalny Sigma >>> 

Wychowanie bez porażek

Zapraszamy 7 października o godzinie 18.00 do sali Civitas Christiana przy ul. Bednarski Rynek 4a w Gnieźnie na spotkanie z psycholog Bogną Białecką znaną m.in. z publikacji w Przewodniku Katolickim. Będzie mowa o miłości i stawianiu granic w wychowaniu. 

Michał Archanioł w Mieścisku

W dniach 30 września – 2 października w parafii w Mieścisku obecna będzie figura św. Michała Archanioła z Gargano. Peregrynację rozpocznie nabożeństwo oczekiwania na miejscowym Rynku o godzinie 17.30. O godzinie 18.00 sprawowana będzie Msza św. z przyjęciem szkaplerza św. Michała Archanioła >>

Narodowa Pielgrzymka Katechetów

W sobotę 24 września do Gniezna pielgrzymować będą katecheci z całej Polski. Narodowa pielgrzymka z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka będzie okazją do dziękczynienia za wiarę i odnowienia chrzcielnych przyrzeczeń. 

Rekolekcje w Szkole Maryi

Gnieźnieńska filia Szkoły Maryi zaprasza w dniach 23-25 września do Domu pod Lasem sióstr pallotynek na trzydniowe rekolekcje. W programie konferencje, adoracja i modlitwa uwielbienia. Codziennie okazja do spowiedzi i Eucharystia.  Szczegóły pod nr. telefonu 787 651 703 oraz na STRONIE szkoły. 

Narodowa Pielgrzymka Katechetów

W sobotę 24 września do Gniezna pielgrzymować będą katecheci z całej Polski. Narodowa pielgrzymka z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka będzie okazją do dziękczynienia za wiarę i odnowienia chrzcielnych przyrzeczeń. 

Gnieźnieńskie Święto Rodziny

Już po raz drugi odbędzie się Gnieźnieńskie Święto Rodziny. W sobotę zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego przy gnieźnieńskim PWSD, a w niedzielę do katedry gnieźnieńskiej na Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich  PROGRAM

Kostka młodych - zostaw ślad

Młodzi z archidiecezji po raz kolejny spotkają się w Gnieźnie z okazji wspomnienia patrona św. Stanisława Kostki. Centralnym punktem świętowania będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. Szczegóły na plakacie >>> 

Imieniny Uśmiechniętej Madonny

Zapraszamy 11, 12 i 13 września do inowrocławskiej parafii pw. Imienia NMP na festyn rodzinny i uroczystości odpustowe ku czci Uśmiechniętej Madonny. W programie festynu m.in. koncert ewangelizacyjny, zwiedzanie i zabawa taneczna. Suma odpustowa z udziałem Towarzystwa Śpiewu Halka. 

Nabór do studium i Chóru Prymasowskiego

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Inauguracja odbędzie się 10 września o godzinie 9.00 w gmachu Konwiktu przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2a. Na nowych śpiewaków czeka także Chór Prymasowski. Pierwsza próba 9 września. Zapraszamy. 

Jubileusz LSO

W sobotę 10 września w Gnieźnie odbędzie się jubileuszowe spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza z archidiecezji gnieźnieńskiej. Mszy św., którą poprzedzi procesyjne przejście przez Bramę Miłosierdzia, przewodoniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. W programie także wspólne świętowanie na Placu św. Wojciecha.  

Szkoła Słowa Bożego

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, które od kilku lat owocnie inspiruje duszpasterstwo biblijne w naszej archidiecezji, proponuje cykl konferencji w ramach Archidiecezjalnej Szkoły Słowa Bożego, które będą miały miejsce w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu (ul. Plebanka 10). Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 7 września o godzinie 18.30. 

Warsztaty "Dostąpiłem miłosierdzia"

Kolejne już warsztaty muzyki liturgicznej w Inowrocławiu są okazją do wyśpiewania Bogu chwały za Światowe Dni Młodzieży, za piesze pielgrzymki i za trwający Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Hasło zostało zaczerpnięte z niedzielnej liturgii, która uwieńczy wrześniowe warsztaty. Zapraszamy. 

XV Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny

Uroczysta inauguracja roku szkolnego we wspólnocie katechetów archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się w sobotę 27 sierpnia 2016 roku. Rozpoczęcie o godzinie 9.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, gdzie sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. 

Odpust w Szczepanowie

Zapraszamy do Szczepanowa na odpust ku czci św. Bartłomieja. W programie patronalnych obchodów, obok wspólnej modlitwy, rajd rowerowy, ognisko, kino, gra miejska i koncert. Suma odpustowa w niedzielę o godzinie 11.30. 

Franciszkanie w Inowrocławiu

Na zaproszenie abp. Wojciecha Polaka Bracia Mniejsi Konwentualni Prowincji św. Maksymiliana, a więc ci sami, którzy od wieków modlą się i pracują w Gnieźnie, obejmują inowrocławską parafię pw. Świętego Krzyża. Uroczysta inauguracja ich posługi z wprowadzeniem o. Daniela Pliszki OFM Conv w urząd proboszcza odbędzie się 27 sierpnia. 

Wągrowiec: rekoronacja

Jak co roku, w sierpniu parafia klasztorna w Wągrowcu będzie przeżywać uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 14 sierpnia. W poniedziałek sumie odpustowej przewodniczyć będzie Prymas Polski, który nałoży na figurę Matki Bożej korony poświęcone przez papieża Franciszka. 

Dyżur spowiedniczy misjonarzy miłosierdzia

Przypominamy, że w Gnieźnie, Markowicach, Kawnicach i Wągrowcu dyżurują w konfesjonałach misjonarze miłosierdzia. Szczególnym znakiem podkreślającym ważność ich posługi jest m.in. władza przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. 

Musica sacra - musica profana

Zapraszamy 6 sierpnia do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie na koncert inaugurujący festiwal „Musica sacra – Musica profana”. Wystąpi m.in. Stanisław Soyka z zespołem Kolektyw. Początek 20.15. 

Chrzest 966 na trąbkę i organy

W sobotę 30 lipca w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się koncert, który uświetni obchody 1050-lecia Chrztu Polski i jest organizowany przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 oraz przy współpracy z Miastem Gniezno stanowiąc część wydarzeń Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Początek o godzinie 19.00. Zapraszamy. 

Ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Proboszcz parafii w Ostrowie k. Gniewkowa wraz ze wspólnotą parafialną zapraszają na odpust ku czci Matki Bożej Szakplerznej, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 wspólnym odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, o 9.00 Msza św. i odsłonięcie cudownego obrazu. Od godz. 11.00 trwać będą modlitewne przygotowania do sumy odpustowej, która rozpocznie się o godzinie 12.00 >>

Nabór do Studium Muzyki Kościelnej

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczyna nabór uczniów na nowy rok edukacji. Nauka trwa cztery lata i obejmuje pion teoretyczny i praktyczny. Po jej ukończeniu absolwent otrzymuje dyplom uprawniający go do podjęcia zawodu organisty w katedrach i kościołach parafialnych na terenie całej Polski.

Dzieje się w Markowicach

W sobotę 25 czerwca rozpocznie się cykl „Przebudzeni duchowo. Spotkania trzeźwościowe”, a dzień później 26 czerwca zainaugurowany zostanie I Markowicki Przegląd Chórów. Zapraszamy do Pani Kujaw. 

Rodziny 3+ w Gnieźnie

Gniezno będzie w tym roku gospodarzem Zjazdu Dużych Rodzin, czyli trzydniowego, ogólnopolskiego spotkania, na które co roku zaproszone są rodziny z trójką i więcej dziećmi.   Zjazd rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do niedzieli 19 czerwca.

Strzelno - Norbertańskie Dni Młodych

Już po raz dwunasty na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbędą się Norbertańskie Dni Młodych. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 10 i 11 czerwca w łączności z 1050. rocznicą Chrztu Polski oraz 800-leciem konsekracji strzeleńskiej bazyliki pw. Świętej Trójcy. Organizatorzy zapraszają wszystkich młodych i ciałem i duchem – dzieci, młodzież, całe rodziny z dziadkami włącznie. 

W sobotę święcenia kapłańskie

W najbliższą sobotę 11 czerwca Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli święceń kapłańskich diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się o godzinie 10.00. Zachęcamy do uczestnictwa i modlitwy za neoprezbiterów, a także o nowe powołania. 

Pielgrzymka do Rzymu

Zapraszamy na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu w Roku Miłosierdzia. Wyjazd organizowany jest w październiku, w trzech terminach, autokarem i samolotem. W programie m.in. spotkanie z papieżem Franciszkiem i Msza św. w bazylice św. Piotra w Rzymie. Szczegóły na plakatach. Kontakt ks. Krzysztof Woźniak 691.950.130. Pielgrzymka autokarowa odbędzie się w terminach 19-25 października i 18-27 października, a samolotowa 19-24 października (wylot z Berlina).

Rocznica ingresu abp. Polaka

W poniedziałek 6 czerwca przypada 2. Rocznica ingresu do katedry gnieźnieńskiej abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Metropolita gnieźnieński odprawi z tej okazji Mszę św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 12.00. Będzie to zarazem centralny punkt pielgrzymki Szkolnych Kół Caritas do św. Wojciecha.

Markowice: Akademia Rodziny

Markowicka Spółdzielnia Socjalna NAZARET we współpracy z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, Bazyliką Mniejszą pw. Nawiedzenia NMP w Markowicach zaprasza do udziału w Markowickiej Akademii Rodziny. Udział jest bezpłatny. Kontakt dla osób zainteresowanych udziałem: tel. 52/318.17.67 lub promocja@markowice.eu >>

"Osuszyć łzy"

Zapraszamy 14 maja do kościoła ojców paulinów w Wągrowcu na czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, które poprowadzi egzorcysta archidiecezji częstochowskiej o. Marcin Ciechanowski. Początek o godzinie 19.00. Szczegóły na plakacie >> 

Święcenia diakonatu

W najbliższą sobotę 7 maja bp Krzysztof Wętkowski udzieli święceń diakonatu czterem klerykom Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Msza św. rozpocznie się o godzinie 10.00. Zachęcamy do uczestnictwa i modlitwy za diakonów. 

I Forum Ewangelizacyjne - zapisy

Zapraszamy na I Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej „Idźcie i czyńcie uczniów”, które odbędzie się w dniach 14-15 maja w Inowrocławiu. Spotkanie poprowadzą dwaj charyzmatyczni duchowni Enrique Porcu i Antonello Cadeddu. Ruszyły zapisy. Zachęcamy do uczestnictwa.

Zanim Mieszko przyjął chrzest...

Zapraszamy 21 kwietnia o godzinie 18.00 do biblioteki ojców franciszkanów w Gnieźnie na kolejne spotkanie z cyklu "Dziedziniec historii". Tym razem prof. dr hab. Edwarda Skibiński opowie o czasach przedmieszkowych. Czy możemy mówić o czymś takim, jak mit założycielski państwa Polan...? Co na ten temat mówi nauka? Zachęcamy. 

Wągrowiec: uroczystości rocznicowe

Zapraszamy do Wągrowca na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. W niedzielę 17 kwietnia Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, a w klasztorze paulinów spektakl „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły. 

Jasnogórska Pani w Gnieźnie

Zapraszamy na powitanie i czuwanie modlitewne przy kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przybędzie do Gniezna z okazji uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Powitanie wizerunku odbędzie się 13 kwietnia, o godzinie 19.00, w centrum miasta, przy pomniku św. Wojciecha. Następnie obraz zostanie procesyjnie przeniesiemy do kościoła farnego, w którym, po uroczystej Mszy św., nieprzerwanie będzie trwać czuwanie aż do godziny 12.00 dnia następnego >>

"Chrzest Polski" u franciszkanów

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, zapraszamy do Biblioteki Prowincjalnej w gnieźnieńskim klasztorze franciszkanów na wystawę obrazów historyczno-patriotycznych Józefa Balukiewicza, pt. „Chrzest Polski – wtedy wszystko się zaczęło”. Malowidła znajdują się na co dzień za klauzurą franciszkańskiego klasztoru. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 16.00 >>

Koncert ewangelizacyjny

W Niedzielę Miłosierdzia 3 kwietnia, zapraszamy na koncert ewangelizacyjny w ramach przygotowań do  ŚDM, do gnieźnieńskiego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Wystąpi zespół „Metanoia”. Początek o godzinie 15.00. 

W niedzielę w Strzałkowie

W przypadające w najbliższą niedzielę Święto Bożego Miłosierdzia (3 kwietnia) do Strzałkowa przyjedzie Szymon Hołownia. Popularny dziennikarz i autor wielu książek opowie o swojej działalności na rzecz pomocy Afryce. Zapraszamy do Strzałkowa. 

Woda życia 966

W piątek 1 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod honorowym patronatem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wystąpią: Józef Skrzek śpiew, el-instrumentarium, kompozycja oraz Halina Frąckowiak, Ela Skrzek - śpiew, prof. Henryk Botor - organy katedralne, ks. prałat Stanisław Puchała – słowo oraz Chór Męski ze Szczecina „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Podczas koncertu będzie miała miejsce premiera utworu „Woda Życia” skomponowanego przez Józefa Skrzeka na okoliczność 1050. rocznicy Chrztu Polski. Początek koncertu o godzinie 19.00. Wstęp wolny. 

W Wielkanoc w TVP Historia

W wielkanocną niedzielę TVP Historia wyemituje dokument o ocaleniu relikwii św. Wojciecha przez niemieckiego żołnierza Urbana Thelena. Historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach po wojnie i to przez przypadek. Zachęcamy do obejrzenia. TVP Historia, 27 marca, godzina 16.25. Czytaj również TUTAJ

Wielkanocne śniadanie z Caritas

W Niedzielę Wielkanocną Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz siostrami szarytkami, zaprasza na świąteczne śniadanie wszystkich samotnych i ubogich. Świąteczny posiłek zostanie poprzedzony Mszą św. o godzinie 10.00, którą dla zgromadzonych odprawi ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po Eucharystii wszyscy zaproszeni są na uroczyste śniadanie, na którym nie zabraknie tradycyjnych wielkanocnych potraw. Dla każdego uczestnika śniadania panie ze Stowarzyszenia Miłosierdzia przewidziały drobne upominki.

Rekolekcje dla inteligencji

Gnieźnieńska parafia farna zaprasza na rekolekcje wielkopostne, które od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy odbywać się będą w kościele garnizonowym. Nauki podczas Mszy św. o godzinie 18.00 głosić będzie ks. dr Marek Dziewiecki - wykładowca psychologii i pedagogiki w seminarium duchownym w Radomiu, dyrektor telefonu Diecezji Radomskiej „Linia Braterskich Serc”, autor książek i artykułów m.in. na temat wychowania, małżeństwa i rodziny. W środę, od godziny 16.00 będzie okazja do sakramentu pokuty. Zapraszamy. 

Dziedziniec historii w starym klasztorze

Zapraszamy 18 marca na kolejną prelekcję w ramach cyklu „Dziedziniec historii – spotkania w starym klasztorze”. Tym razem w bibliotece gnieźnieńskich franciszkanów będzie mowa o chrzcie księcia Mieszka I. Warto się wybrać, szczególnie, że mijający jubileuszowy rok przeżywamy w miejscu tak blisko związanym z osobą pierwszego historycznego władcy Polski. Prelekcję wygłosi prof. Leszek Wetesko. Początek o godzinie 18.00. Zachęcamy.

Misterium w Trzemesznie

W piątek, 18 marca, po raz trzeci w Trzemesznie odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W organizację pasyjnego widowiska zaangażowanych jest ponad 60 osób, głównie ludzi młodych ze wspólnoty EXODUS. W Roku Miłosierdzia, narratorem ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa będzie św. s. Faustyna Kowalska. Zapraszamy. 

Kruszwica: Misterium Męki Pańskiej

Zapraszamy do Kruszwicy na Misterium Męki Pańskiej. Pasyjne przedstawienie odbędzie się w Niedzielę Palmową 20 marca. Początek o godzinie 18.30 na Wzgórzu Zamkowym (osiedle Zagople).  

U franciszkanów

Gnieźnieńscy franciszkanie zapraszają 18 marca na nieco krótszą niż te oficjalne, Ekstremalną Drogę Krzyżową przeznaczoną dla wszystkich. Przed wyruszeniem na szlak ojcowie zachęcają do udziału w Misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się o godzinie 18.30 w ich kościele. Do udziału w pasyjnym przedstawieniu zaproszeni są wszyscy, również ci, którzy na szlak nie wyruszą. Osoby, które się na to zdecydują, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału poprzez formularz zamieszczony na stronie www.franciszkanie.gniezno.pl lub u w klasztorze u o. Piotra Kurka i o. Kamila Szczupaczyńskiego >>

Rekolekcje dla pracowników Służby Zdrowia

W dniach 18-20 marca w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbędą się rekolekcje dla pracowników Służby Zdrowia. Skupienie poprowadzi duszpasterz ks. Andrzej Bohdanowicz. W programie nabożeństwo pasyjne, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, Msza św. w intencji pracowników Służby Zdrowia. Zapisy i informacje - Cecylia Szarata tel. 602.319.218. 

Nabożeństwa ekumeniczne - X Zjazd Gnieźnieński

Zapraszamy w sobotę 12 marca na nabożeństwa ekumeniczne w ramach X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Początek w każdym z kościołów o godzinie 17.00. Homilię wygłoszą duchowni z kościołów obecnych na zjeździe. 

Skupienie Róż

W sobotę 19 marca w Markowicach, Gnieźnie, Słupcy i Rościnnie odbędzie się wielkopostny  dzień skupienia dla Członków Żywego Różańca – jednej z najliczniejszych organizacji w naszej archidiecezji. Początek o godzinie 10.00, zakończenie ok. 14.00. 

PWSD: dzień skupienia

W sobotę 5 marca w gnieźnieńskim seminarium duchownym odbędzie się kolejny wielkopostny dzień skupienia dla młodzieży męskiej. Początek o godzinie 10.00, zakończenie około godziny 16.00. W programie: wielkopostna refleksja, wspólna modlitwa, spowiedź oraz spotkanie z klerykami. Zgłaszania do 3 marca. Do udziału w skupieniu zaproszeni są chłopcy od 3 klasy gimnazjum. Udział w skupieniu jest bezpłatny. Zaprasza ks. Wojciech Rzeszowski, rektor PWSD.

Turniej Halowej Piłki Nożnej

Parafialny Klub Sportowy „KOZAL” Gniezno, działający przy parafii bł. Michała Kozala w Gnieźnie zaprasza na VI Prymasowski Turniej Halowej Piłki Nożnej, który odbędzie się 5 marca w hali sportowej GOSiR przy ul. Paczkowskiego. Turniej rozpocznie się o godzinie 8.00. Zakończenie planowane jest na godzinę 14.00. Zawody przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych z klas 4 – 6. Prosimy o zgłaszanie drużyn do 1 marca.

Rekolekcje "Broniąc Ewangelii Życia"

Referat Rodzin organizuje dwudniowe rekolekcje połączone z warsztatami pod hasłem „Broniąc Ewangelii Życia” dla osób podejmujących Dzieło Duchowej Adopcji oraz dla chętnych, którzy pragną włączyć się w to dzieło. Rekolekcje te odbędą się w dniach 18-19 marca w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Franciszek Jabłoński, część warsztatową poprowadzą Aleksandra M. Gil z Fundacji „Głos dla życia” oraz Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin >> 

Lektorat i akolitat

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu (28 lutego) bp Krzysztof  Wętkowski włączy do grona akolitów i lektorów alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Posługa lektoratu i akolitatu jest istotnym etapem na drodze przygotowania kandydata do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu >>

Chcesz wyjechać na misje?

IV Ogólnopolska Szkoła dla wiernych świeckich planujących wyjazd na misje i XVIII Międzydiecezjalna Szkoła Animatora Misyjnego odbędzie się w dniach 4-6 marca w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Rościnnie. Zgłoszenia do końca lutego. 

Walentynki w Inowrocławiu i Gnieźnie

Zachęcamy do modlitwy za tych, których kochamy. Msza św. w Walentynki (niedziela 14 lutego) sprawowana będzie o godzinie 16.30 w kościele pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu. Do wspólnej modlitwy zaprasza Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Jana Pawła II. W Gnieźnie jak co roku w dniu tym będzie można odwiedzić kaplicę św. Walentego w katedrze i wpisać do wyłożonej tam księgi swoją prośbę. O godzinie 18.00 we wszystkich intencjach sprawowana będzie Msza święta. 

Tydzień Małżeństw w Chodzieży

W chodzieskiej kolegiacie św. Floriana trwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństw. Zapraszamy małżonków i całe rodziny do włączenia się w modlitwę. Droga krzyżowa, konferencja, Msza św. kolejno w piątek, sobotę i niedzielę. Zachęcamy >>> 

Skupienie organistów

W poniedziałek 15 lutego w gnieźnieńskim seminarium duchownym odbędzie się archidiecezjalny dzień skupienia dla organistów. Wielkopostne spotkanie poprowadzi muzykolog ks. Andrzej Januchowski. Dzień skupienia rozpocznie się o godzinie 10.00 modlitwą brewiarzową w seminaryjnej kaplicy, a zakończy około godziny 18.00 kolacją. Należy zabrać Śpiewnik Siedleckiego. Zgłoszenia do 12 lutego u ks. Dariusza Sobczaka 69.030.513 lub mail: darium@wp.pl

Wielkopostne czuwanie kapłanów

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu (13 lutego) w czterech miastach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się wielkopostne czuwanie modlitewne kapłanów. „Ten ważny czas, jakim jest przygotowanie do Paschy, rozpocznijmy wspólnie słuchaniem słowa Bożego, modlitwą, rachunkiem sumienia i sakramentem pokuty” – zaprasza ks. Tomasz Trzaskawka.

 

Rekolekcje u sióstr Sacre Coeur

Siostry Sacre Coeur z Pobiedzisk zapraszają na rekolekcje i dni skupienia. Od 2 do 7 lutego będzie można przeżyć pięć dni w milczeniu, wsłuchując się w słowa Pisma Świętego, od 26 do 28 lutego odbędzie się skupienie wielkopostne, od 2 do 6 marca spotkanie z kobiecością, od 1 do 3 kwietnia rozeznawanie drogi dla młodych, a od 15-17 kwietnia wyprawa w świat uczuć. Szczegóły >> 

Przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych

W okresie Wielkiego Postu w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego prowadzone będzie przygotowanie do bierzmowania dla osób dorosłych, które wcześniej, z różnych powodów, nie mogły tego sakramentu przyjąć. Pierwsza katecheza w sobotę 13 lutego o godzinie 17.00 w Sali Maryjnej w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego. 

Habit o. Pio w Gnieźnie

Zapraszamy 8 lutego do kościoła bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie na modlitwę przy relikwiach św. ojca Pio (wystawiony będzie habit i rękawiczka stygmatyka). Msza św. o godzinie 18.00. Po jej zakończeniu w Wieczerniku spotkanie z o. Paulo, dzięki któremu relikwie przybędą do Gniezna. 

Dzień Życia Konsekrowanego

W przypadającą 2 lutego uroczystość Ofiarowania Pańskiego dziękować będziemy wspólnie z osobami konsekrowanymi za dar ich obecności i posługi w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspólna modlitwa będzie jednocześnie uroczystym zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego. O godzinie 10.00 z kościoła franciszkanów wyruszy do katedry gnieźnieńskiej procesja, która przejdzie przez Drzwi Gnieźnieńskie – Bramę Miłosierdzia. Następnie rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak. Zachęcamy do włączenia się w modlitwę za siostry i braci zakonnych, a także o nowe powołania do życia zakonnego, by nigdy nie zabrakło w świecie tego szczególnego znaku tożsamości, jedności i miłości do Chrystusa i do Kościoła.

Rocznica konsekracji katedry

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie 1 lutego Msza św. w rocznicę konsekracji bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Początek Eucharystii o godzinie 18.00. Zachęcamy do uczestnictwa.

Dekanalny Kurs Lektora

W pierwszą sobotę lutego (13.02) dekanalny kurs lektorski dla dekanatów Gniezno  I i II. Zgodnie ze wskazaniami diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, do promocji lektorskiej w czasie Diecezjalnego Dnia Lektora dopuszczeni są kandydaci od trzeciej klasy gimnazjum (po ukończeniu kursu lektorskiego i wyłącznie chłopcy). Kurs lektorski można podjąć już od pierwszej klasy gimnazjum. Spotkania odbywać się będą w kolejne soboty Wielkiego Postu >>

 

Rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

W sobotę 23 stycznia przypada 3. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa. W katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. Zachęcamy do uczestnictwa. 

Ekumenicznie w Markowicach

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie od 18 do 25 stycznia pod hasłem „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” zapraszamy w sobotę 23 stycznia do Markowic na ekumeniczne nabożeństwo w jedności z braćmi z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Początek o godzinie 15.00. W nabożeństwie weźmie udział i Słowo Boże wygłosi pastor Marek Loskot, proboszcz parafii luterańskiej w Bydgoszczy, zaśpiewa zaś chór tejże parafii. Po nabożeństwie wykład prof. Edmunda Mikołajczaka na temat historii polsko-niemieckiej w Markowicach, a następnie otwarcie wystawy w markowickim muzeum. 

650-lecie Kleczewa

Kleczew świętuje 650-lecia lokacji. Honorowy patronat nad obchodami objął Prymas Polski abp Wojciech Polak. W najbliższą sobotę, 16 stycznia, metropolita gnieźnieński odprawi z tej okazji Mszę św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w intencji miasta i jego mieszkańców. Początek Eucharystii o godzinie 15.00. Zachęcamy do uczestnictwa. 

Dni Judaizmu

W dniach 12-19 stycznia odbędą się kolejne Gnieźnieńskie Dni Judaizmu. W programie sympozjum „Miłosierdzie i sprawiedliwość w judaizmie i chrześcijaństwie” oraz projekcja filmu „Fabryka wielkich mistrzów”. 

"Pawełki" u Paulinów

Dziewięć dni, czyli nowennę trwać będą duchowe przygotowania w klasztorze Wągrowieckim i we wszystkich klasztorach paulińskich przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To dziewięciodniowe nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”. Najbardziej uroczyście jest ono celebrowane w największej wspólnocie paulińskiej – na Jasnej Górze w Częstochowie. 

Małżonków zapraszamy

W parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej trwają spotkania opłatkowo-noworoczne połączone z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Jak co roku ślubną przysięgę odnawiają małżonkowie obchodzący okrągłe rocznice ślubu, ale nie tylko. Spotkania i Msze święte odbędą się:

Kolędowanie u Pani Gniezna

Zapraszamy 10 stycznia na rodzinne kolędowanie do gnieźnieńskiego kościoła franciszkanów. Koncert poprzedzi Msza św. o godzinie 16.00. Po jej zakończeniu kolędy i pastorałki śpiewać będzie zaprzyjaźniony chór z Wrześni. 

Modlitwa przed ŚDM

Wspólnota wolontariuszy ŚDM z parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu w ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Modlitewne czuwanie odbędzie się 3 stycznia w kościele franciszkanów oraz 7 lutego w kościele Świętej Trójcy. 

Pastorałki w Strzelnie

Pierwszy Strzeleński Przegląd Kolęd i Pastorałek odbędzie się w niedzielę 3 stycznia w kościele pw. Świętej Trójcy w Strzelnie. Koncert rozpocznie się po Mszy się sprawowanej o godzinie 11.30. Zaśpiewają: Chór Hamantus z Mogilna, Zespół Wokalny Pro Arte z Inowrocławia, Chór Con Brio z Obornik, Chór z parafii pw. św. Mateusza w Bydgoszczy, Chór Harmonia ze Strzelna. Zapraszamy. 

Słupca: kolędy i pastorałki

W kościele pw. bł. Michała Kozala w Słupcy odbędzie się 17 stycznia XVI Przegląd Kolęd i Pastorałem. Wystąpią chóry z Powidza, Zagórowa, Lichenia i Słupcy. Początek o godzinie 15.00. Zachęcamy do wspólnego kolędowania. 

Wigilia z Caritas

24 grudnia o 13.00 w jadłodajni przy ul. Lecha 11 w Gnieźnie wigilia dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych organizowana przez Caritas, siostry szarytki i stowarzyszenie miłosierdzia. Do wspólnego stołu  zasiądzie  jak zwykle około stu osób. Oprócz tradycyjnych dań takich jak śledź w śmietanie, ryba czy groch z kapustą przygotowane zostały również drobne upominki od Gwiazdora.   

Msze św. pasterskie

W katedrze gnieźnieńskiej Msza św. pasterska sprawowana będzie tradycyjnie w Noc Bożego Narodzenia o północy pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski będzie przewodniczyć o północy pasterce w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Gnieźnie. Abp senior Józef Kowalczyk odprawi Mszę św. pasterską w kościele pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie, a bp senior Bogdan Wojtuś w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie.

Betlejemskie Światło Pokoju

W ostatnią niedzielę Adwentu do Gniezna zawita Betlejemskie Światło Pokoju. Jego uroczyste przekazanie będzie miało miejsce podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 12.00. Płomień z rąk gnieźnieńskich harcerzy odbierze abp Wojciech Polak. 

Kościoły Miłosierdzia

Zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka, zawartą w bulli „Misericordiae vultus”, abp Wojciech Polak Prymas Polski ustanowił następujące kościoły, miejscami, w których otwarta zostanie Brama Miłosierdzia i gdzie będzie można zyskiwać jubileuszowy odpust. 

Poświęcenie kościoła franciszkanów

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęci 16 grudnia wyremontowany kościół gnieźnieńskich franciszkanów. Przeprowadzone w nim prace były największymi od dziesięcioleci i objęły zarówno wnętrze, jak i architekturę zewnętrzną świątyni. Początek uroczystości o godzinie 18.00. Zachęcamy do uczestnictwa. 

Naprotechnologia - warsztaty

W Gnieźnie i w Inowrocławiu trwają warsztaty z zakresu naprotechnologii. Najbliższe spotkania z instruktorem modelu Creighton odbędzie się 14 grudnia w siedzibie poradnictwa rodzinnego w inowrocławskiej parafii pw. Imienia NMP  przy ul. bp. Laubitza 9. Początek każdego ze spotkań o godzinie 18.00. Szkolenia poprowadzą instruktorki: Paulina Michalska w Gnieźnie oraz Małgorzata Podolak w Inowrocławiu. Zapraszamy. 

Sympozjum - zapraszamy

„Z cieni i obrazów do Prawdy” to tytuł sympozjum, które dla upamiętnienia 170. rocznicy konwersji Johna Henry’ego Newmana z anglikanizmu na katolicyzm odbędzie się 11 grudnia 2015 r. w Auli Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Gniezno, ul. J. Kostrzewskiego 5-7).

Zakończenie Roku ks. Dorszewskiego

W najbliższą sobotę 12 grudnia w Powidzu zakończony zostanie uroczyście Rok ks. Kazimierza Dorszewskiego, ogłoszono z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Mszy św. o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapraszamy. 

Caritas: zbiórka żywności

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej apeluje do mieszkańców Gniezna i okolic o wsparcie przedświątecznej zbiórki żywności, która odbędzie się 11 i 12 grudnia w kilku miejscowych sieciach handlowych. Akcja „Tak pomagam” przeprowadzona zostanie m.in. w sklepach sieci Biedronka, Społem, Polomarket i Lewiatan. W jej przeprowadzenie zaangażowani będą wolontariusze ubrani w koszulki z logo Caritas. 

Dzień skupienia w PWSD

W sobotę 12 grudnia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbędzie się dzień skupienia dla młodzieży męskiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00. Zakończenie przewidziano o godzinie 16.00. Zgłoszenia do 8 grudnia TUTAJ

Dzień Skupienia dla rolników

Zapraszamy na dzień skupienia dla środowisk rolniczych rejonu gnieźnieńskiego archidiecezji gnieźnieńskiej. Spotkanie odbędzie się 28 listopada w Domu Rekolekcyjnym parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie przy ulicy Ks. Antoniego Ludwiczaka 20 (Dalki). 

 

Inauguracja obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Zapraszamy w sobotę 28 listopada do katedry gnieźnieńskiej na I nieszpory adwentowe rozpoczynające nowy rok liturgiczny i Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy Chrztu Polski. Początek o godzinie 19.30. Wspólnej modlitwie z udziałem Prymasa Polski przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. 

 

Kolejny "Dziedziniec historii"

Już niebawem kolejna edycja „Dziedzińca historii”. Tym razem franciszkanie zapraszają na spotkanie z Mavile Ablaewą Tatarką z Krymu, od kilku lat zaangażowaną w prace franciszkańskiego Domu Pojednania Św. Maksymiliana w Gdańsku. Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godzinie 19.00 jak zwykle w bibliotece prowincjalnej klasztoru franciszkanów w Gnieźnie.

 

Spotkanie z prof. Chazanem

Zapraszamy na spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem, które odbędzie się 27 listopada w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie pod hasłem „Prawo do życia bez kompromisu”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gnieźnie, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej  oraz Stowarzyszenie „Ziemia Gnieźnieńska”. Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni – mieszkańcy Gniezna i okolic, pracownicy Służby Zdrowia, członkowie ruchów i stowarzyszeń. 

Modlitwa Akcji Katolickiej

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypadająca w najbliższą niedzielę to patronalne święto Akcji Katolickiej. Członkowie organizacji z archidiecezji gnieźnieńskiej modlić się będą tego dnia w kościele pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Miłosławiu. Eucharystię transmitować będzie TVP Polonia. Początek o godzinie 13.00. 

Św. Michał Archanioł u pallotynek

Gnieźnieńskie siostry pallotynki zapraszają do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła, którego figura z Gargano nawiedzi ich dom przy ulicy Hożej. Peregrynacja odbędzie się w dniach 17-19 listopada. Szczegóły na plakacie. Zachęcamy >>

XXIII Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne

Zapraszamy w niedzielę 15 listopada do katedry gnieźnieńskiej na XXIII Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne. O godzinie 15.00 Msza św. z udziałem chórów. O godzinie 16.00 koncert. Wystąpią: Chór „Melodia” z Pobiedzisk, Chór Mieszany Uniwersytetu Każdego Wieku „Pasjonaci” z Poznania, Towarzystwo Śpiewu „Halka” z Inowrocławia oraz Chór Męski Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon”. Wstęp wolny. 

Wągrowiec - koncert pamięci poległych

Zapraszamy w Święto Niepodległości do klasztoru pocysterskiego ojców paulinów w Wągrowcu na koncert pamięci poległych w walce o niepodległość. W programie m.in. Msza G-dur Frantza Schuberta w wykonaniu Orkiestry Symfoników Bydgoskich Marka Czekały obok których wystąpi Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz wągrowiecki Chór Kameralny, Chór The Hoor, Chór Maleńki. Zapraszamy. Szczegóły na plakacie >>

Powstaje schola ŚDM - zapraszamy

Śpiewach, działasz, muzykujesz, a więc to zaproszenie jest dla ciebie. Przyłącz się do gnieźnieńskiej Scholi Światowych Dni Młodzieży. Zapisy do 15 listopada. Piszcie na adres: vocalgniezno.sdm@gmail.com  Nie zapomnij napisać, jaki masz głos >>

Kurs FOTO

Wydział Duszpasterski wraz z Komisją Liturgiczną zapraszają na kolejny kurs dla operatorów kamer video i fotografów. Kurs w archidiecezji gnieźnieńskiej organizowany jest raz w roku. Tegoroczny odbędzie się 7 listopada w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Zgłoszenie i szczegóły dotyczące kursu w formularzu zgłoszeniowym. Przypominamy, że fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy okazjonalnie lub na stałe zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii są obowiązani uprzednio ukończyć wspomniany kurs oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej.

Wkrótce "Noc Świętych"

Jak co roku 31 października odbędą się marsze i czuwania modlitewne ze świętymi. Zachęcamy do uczestnictwa dzieci i rodziców. Noc Świętych odbędzie się w Gnieźnie, Inowrocławiu, Nekli, Golinie, Wągrowcu, Strzelnie, Chodzieży, Słupcy, Żninie, Trzemesznie, Kruszwicy, Długiej Goślinie >>

Ląd: wokół macierzyństwa

Zapraszamy na XII Spotkanie Sympatyków i Przyjaciół Klasztoru w Lądzie, które odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w opactwie. Tym razem tematyka koncentrować się będzie wokół macierzyństwa oraz miejsca i roli kobiety w rodzinie wielodzietnej. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Pawlus, mama pięciorga dzieci. Po spotkaniu koncert muzyki poważnej w wykonaniu znakomitego pianisty Filharmonii Poznańskiej Jacka Kortusa.

Muzyka w klasztorach Wielkopolski

Paulini z Wągrowca zapraszają 24 października na koncert w ramach cyklu „Muzyka w klasztorach Wielkopolski”. Koncert poprzedzi prelekcja. Szczegóły na plakacie >>

X Mistrzostwa w Tenisie Stołowym

Przed nami jubileuszowe X Mistrzostwa Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Tenisie Stołowym dla ministrantów, lektorów i księży. Rozgrywki odbędą się w sobotę 24 października w Głębokiem (parafia Sławno). Zgłoszenia do 21 października mailowo na adres lso@archidiecezja.pl lub telefonicznie u ks. Ryszarda Gilasa (61/ 427.71.92). Wszystkim startującym życzymy powodzenia. 

Odpust u franciszkanów

Gnieźnieńscy franciszkanie zapraszają w najbliższą niedzielę na uroczystości odpustowe ku czci św. Franciszka z Asyżu. Mszy św. o godzinie 11.30 przewodniczyć będzie abp senior Józef Kowalczyk.  

Adoracja u św. Wawrzyńca

W najbliższą niedzielę w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączoną z modlitwą różańcową i śpiewem, w różnych językach. Początek godzina 20.00. Modlitewne spotkanie będzie stanowić przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Zapraszają wolontariusze ŚDM. 

Być jak dojrzałe jabłko

Zapraszamy na Seminaria Odnowy w Duchu Świętym, które począwszy od 1 października odbywać się będą w sali parafialnej przy ul. Kolegiaty 1 w Gnieźnie. Spotkania poprowadzi ks. Piotr Szymkowiak, kierownik Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Początek godzina 19.00. Przyjdź, posłuchaj.  

Nowenna Ojczyźniana

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza do włączenia się w nowennę ojczyźnianą w łączności ze św. Janem Pawłem II. Modlitewne spotkanie odbywać się będzie w każdy piątek miesiąca do 23 października w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie o godzinie 15.00. Zachęcamy do uczestnictwa. 

Naszą misją jest miłość

Pod takim hasłem w dniach 25-27 września odbędą się w Żninie dziesiąte, jubileuszowe Żnińskie Spotkania Małżeństw ze św. Gianną Berettą Mola. Przedsięwzięcie organizowane jest rokrocznie przez parafię NMP Królowej Polski, zawsze w bliskości rocznicy ślubu Gianny i Piotra Mollów, która przypada 24 września >>

Święto rodziny - zapraszamy

Duszpasterstwo Służby Zdrowia działające w Gnieźnie zaprasza małżeństwa i całe rodziny na rekolekcje - sympozjum "Święto Rodziny". Spotkania odbywać się będą w Katedrze oraz w Auli Seminarium Duchownego w dniach 25.09 (piątek) - 27.09. (niedziela) 2015 r. Spotkania podzielone są na dwie części: liturgiczną, która będzie miała swoje miejsce w Katedrze oraz wykładową w Seminarium. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którym dobro rodziny leży na sercu. Serdecznie zapraszamy.

Markowice: Kurs Nowe Życie

Szkoła Nowej Ewangelizacji działająca przy sanktuarium Matki Bożej w Markowicach zaprasza na kolejny Kurs Nowe Życie. Spotkanie odbędzie się w dniach 25-29 września w Markowicach. Szczegóły na stronie www.snepj2.pl >>

Wieczór Chwały w Janowcu Wlkp.

W niedzielę 20 września o godzinie 18.00 w Janowcu Wielkopolskim odbędzie się Wieczór Chwały. Zapraszamy do wspólnej modlitwy uwielbienia, zwłaszcza tych, którzy przeżywają kryzysy, potrzebują umocnienia wiary. Spotkanie uwielbieniowe odbędzie się w ramach przygotowań do ŚDM, zatem młodzież będzie szczególnie mile widziana >>

Dni Pamięci Męczenników

Parafie w Szczepanowie i Słaboszewie oraz Urząd Gminy w Dąbrowie zapraszają na Dni Pamięci Męczenników, które odbędą się w dniach 21, 24 i 26 września w obu parafiach. W poniedziałek w Szczepanowie będzie miało miejsce m.in.: wręczenie nagrody ks. Rólskiego, Msza św. i poświęcenie odrestaurowanej dzwonnicy. W czwartek w Słaboszewie prezentacja stypendystów ks. Niziółkiewicza, Msza św. i modlitwa przy grobie męczennika. W sobotę rajd pamięci męczenników na trasie Szczepanowo – Słaboszewo. 

Zapraszamy do Biechowa

W dniach 12-13 września w sanktuarium maryjnym w Biechowie odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. inf. Aleksandra Raweckiego w niedzielę w południe. Szczegóły >> 

Imieniny Madonny Uśmiechniętej

Zapraszamy do inowrocławskiej bazyliki mniejszej na uroczystości odpustowe ku czci Uśmiechniętej Madonny. Suma odpustowa 12 września, rodzinny festyn 13 września, szczegóły w programie >>

Odpust w Dąbrówce Kościelnej

Zapraszamy na obchody wielkiego odpustu w Dąbrówce Kościelnej. Dwudniowe uroczystości odbędą się w dniach 12-13 września. Sumie odpustowej stanowiącej główny punkt świętowania przewodniczyć będzie bp senior Bogdan Wojtuś. Program w rozwinięciu. 

Wniebowzięcie NMP

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcie NMP jest jednym z najważniejszych i zarazem najstarszych świąt maryjnych. To także dzień odpustu w wielu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. W Wągrowcu u ojców paulinów Mszy św. odpustowej o godzinie 12.30 przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. W Imielnie uroczystości będą połączone z obchodami 140. rocznicy parafii. Przewodniczyć im będzie bp senior Bogdan Wojtuś. Świętować będzie także gnieźnieńska parafia archikatedralna oraz parafia franciszkańska, gdzie króluje Matka Boża Pani Gniezna. 

Żnin: muzyczny sierpień

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Żninie zaprasza na III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywać się będą przez cały sierpień począwszy od soboty 1 sierpnia zawsze o godzinie 19.00. Festiwal zainauguruje koncert „Perły Muzyki Klasycznej”. Zapraszamy. 

Studium Rodziny zaprasza

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje studia podyplomowe Przygotowania do życia w rodzinie oraz kurs dokształcający Doradców życia małżeńskiego i rodzinnego. Proponowane formy kształcenia dają możliwość poznania i pogłębienia wiedzy w zakresie psychologii płciowości, pedagogiki płciowości, etyki życia małżeńskiego i rodzinnego, socjologii, pedagogiki i teologii małżeństwa i rodziny oraz prawa małżeńskiego...

Wyjście pielgrzymki

We wtorek 28 lipca wyruszy kolejna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 6.30 pod przewodnictwem Prymasa Polski. Zachęcamy do uczestnictwa i pożegnania pielgrzymów. 

PPAG w drodze na ŚDM

Trwają przygotowania do Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W tym roku będzie się ona wpisywać w program przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Start we wtorek 28 lipca tradycyjnie w katedrze gnieźnieńskiej z błogosławieństwem Prymasa Polski. 

Studia podyplomowe

Żydowskie dziedzictwo w kulturze europejskiej - studia podyplomowe dla nauczycieli wszystkich typów szkół, katechetów, historyków, socjologów, politologów, medioznawców, językoznawców, pracowników samorządowych, osób zatrudnionych w różnych typach instytucji kultury oraz tych, którzy chcieliby poznać kulturę żydowską i judaizm...

Paulińskie Dni Młodych

W dniach 13 – 19 lipca w Biechowie k. Wrześni odbędą się Paulińskie Dni Młodych. To doroczne spotkanie młodzieży z paulińskich parafii z całej Polski i świata odbywające się od 2010 roku, każdorazowo w innym miejscu. Spotkanie Organizacyjne i informacyjne odbędzie się w niedzielę 5 lipca o godz. 19.00 w wągrowieckim klasztorze. 

Studium Muzyki Kościelnej - nabór

Zgłoszenia kandydatów oraz wszelkie zapytania prosimy kierować telefonicznie do ks. kan. Dariusza Sobczaka, Dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej (tel. 61-4264661 wew. 258, 61- 4249894 lub  691030513) lub drogą mailową na adres studium@archidiecezja.pl

Spotykamy się w Markowicach

W najbliższy weekend główne uroczystości z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Markowickiej. Sanktuarium czeka na pielgrzymów z całej archidiecezji, także tych młodych, na obecność których liczy zwłaszcza Prymas Polski. „26 lipca rusza system rejestracji na ŚDM, a my w najbliższa sobotę spotykamy się u Matki Bożej w Markowicach. Zapraszam młodych!” – napisał na TT abp Polak. 

Ojciec Bashobora u św. Jadwigi

W parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu gościć będzie 7 lipca o. John Bashobora, charyzmatyczny kapłan z Ugandy. W programie konferencja i Msza św. z modlitwą o uzdrowienie. Początek spotkania o godzinie 17.00. Uczestnictwo nie wymaga żadnej rejestracji ani opłaty. Organizatorem jest Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Św. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Szczegóły na www.snejp2.pl kontakt biuro@snejp2.pl tel. 500 227 409, 603 237 748. Zapraszamy. 

Uwaga wolontariusze ŚDM - szkolenie

W dniach 19-21 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie odbędzie się pierwsze szkolenie wolontariuszy ŚDM „Jak być dobrym liderem”. Koszt 20 zł. W programie m.in. modlitwa, spotkanie z ciachem, integracja. Nie przegap. Szczegóły w rozwinięciu.

Jutrznia Lednicka

Jak co roku lednickie spotkanie młodych pod Bramą Rybą poprzedzi Jutrznia Lednicka w katedrze gnieźnieńskiej. Młodzież z archidiecezji, ale i z innych zakątków Polski będzie się modlić 6 czerwca przy relikwiach św. Wojciecha. Początek o godzinie 10.00. Zapraszamy.

Lednica znów zaśpiewa

W imię Ojca, Syna, a teraz… Ducha Świętego. W sobotę 6 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się XIX spotkanie młodych, które wpisze się w przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak co roku towarzyszyć mu będzie bogata symbolika – kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Na Lednicę pojedzie też prymas Polski abp Wojciech Polak, który podczas Eucharystii wygłosi do młodych homilię. 

Wągrowiec: czuwanie na Zesłanie

Paulini z parafii klasztornej pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu zapraszają na czuwanie na Zesłanie Ducha Świętego, które poprowadzi o. Marcin Ciechanowski, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej. Kiedy? W sobotę 23 maja od godziny 19.00 w klasztorze. Dla kogo? Dla wszystkich. W programie : konferencja biblijna, adoracja z modlitwą o uzdrowienie, modlitwa o wylanie Ducha Świętego, a na zakończenie Eucharystia. Zapraszamy. 

Lubcz: nieustająca Adoracja

Wspólnota parafialna pw. św. Mateusza w Lubczu zaprasza na nieustającą adorację Najświętszego Sakramentu, której myślą przewodnią będzie fragment Psalmu: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” (Ps 37,5)...

Pielgrzymka LSO do Gietrzwałdu

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gnieźnieńskiej  organizuje diecezjalny wyjazd na VI Ogólnopolską Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza do Gietrzwałdu. Oprócz udziału w ogólnopolskim spotkaniu LSO proponujemy: zwiedzanie: Brodnicy (Starówka, ruiny Zamku Krzyżackiego), Olsztyna (Starówka, Katedra i Zamek), Giżycko (Twierdza, przystań żeglarska i rejs statkiem po jeziorze Kisajno-Nigocin, Święta Lipka – sanktuarium oraz koncert organowy). Całkowity koszt: przejazd autokarem, noclegi wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie - ok. 350 zł.

"Stąd nasz Ród"

W sobotę 11 kwietnia odbędzie się doroczne spotkanie „Stąd nasz Ród” połączone z pielgrzymką członków „Civitas Christiana” do grobu św. Wojciecha. Mszy św. w bazylice prymasowskiej o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polaka.

Szukasz pomocy - przyjdź

Jeśli twoje dziecko nie radzi sobie z nałogami, jeśli chce zmienić swoje życie, jeśli nie jest szczęśliwe we współczesnym świecie, jeśli jako rodzic szukasz wyjścia z tej sytuacji – zapraszamy 29 marca do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie na spotkanie z przedstawicielami wspólnoty  „Cenacolo”.  Początek 16.00

PWSD zaprasza

W sobotę 21 marca w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbędzie się wielkopostny dzień skupienia dla młodzieży męskiej. Seminarium wraz z siostrami Sacré Coeur  zaprasza również młodzież męską i żeńską na rekolekcje z rozeznawaniem drogi życiowej. Rekolekcje odbędą się w dwóch terminach 6-8 marca i 16-18 marca w domu zgromadzenia w Pobiedziskach. Zaprasza ks. Wojciech Rzeszowski, rektor gnieźnieńskiego PWSD.

Wielki POST-ęp w Trzemesznie

Wspólnota „Młodzi bez nazwy” działająca w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie serdecznie zaprasza na Wielkopostne Spotkanie Młodych, które odbędzie się w piątek 20 lutego w trzemeszeńskiej bazylice. Gościem specjalnym będzie o. Adam Szustak OP. Szczegóły na plakacie.

Ląd: wspomnienie św. Jana Bosco

W sobotę 31 stycznia przypada wspomnienie św. Jana Bosco. Tego dnia zapraszamy do Lądu n. Wartą, gdzie odbędą się uroczystości ku czci założyciela zgromadzenia salezjanów i salezjanek. Mszy św. o godzinie 18.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Tymczasem w Lądzie trwa nowenna, modlitwa także wirtualnie ZOBACZ

Mistrzostwa LSO w tenisie stołowym

Zapraszamy ministrantów, lektorów i księży do udziału w IX Mistrzostwach LSO Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Tenisie Stołowym. Rozgrywki odbędą się 14 lutego w hali sportowej w Głebokiem na terenie parafii Sławno. Początek o godzinie 10.00. Zgłoszenia należy kierować do 8 lutego na adres lso@archidiecezja.pl lub telefonicznie u ks. Ryszarda Gilasa (61/427.71.92).

Rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

W piątek 23 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. w 2. rocznicę śmierci arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. Zapraszamy do bazyliki na godzinę 18.00.

Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego zapraszamy w południe do katedry gnieźnieńskiej na Mszę św. celebrowaną przez abp. Wojciecha Polaka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Po Eucharystii powitanie gnieźnieńskiego Orszaku Trzech Króli. Zachęcamy do licznego uczestnictwa.

Nowy Rok

Zapraszamy do katedry gnieźnieńskiej na Mszę św. noworoczną. Eucharystii o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nasze szopki

Zapraszamy parafie naszej archidiecezji do podzielenia się zdjęciami bożonarodzeniowych szopek i żłóbków. Wystarczy zrobić fotkę, a w mailu wskazać kościół i autora zdjęcia. Całość wysłać na adres kruszyk@diksw.pl lub pkgniezno@wp.pl Publikacja w świątecznej galerii gwarantowana. Czekamy :)

Szopka bożonarodzeniowa u Prymasa

We wtorek 23 grudnia ok. godz. 18.45 Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęci szopkę bożonarodzeniową znajdującą się przy rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich i spotka się z dziećmi. Zapraszamy.

Betlejemskie Światło Pokoju w Gnieźnie

W niedzielę 21 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się Msza św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju. Wspólnej modlitwie z udziałem harcerzy przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapraszamy w samo południe do katedry gnieźnieńskiej.

Skupienie szafarzy

Adwentowy dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej odbędzie się 13 grudnia w Rościnnie. Początek o godz. 9.30, a zakończenie o 14.00. Dzień skupienia poprowadzi dr hab. Mieczysław Guzewicz. Głównym tematem adwentowych nauk będzie: „Jezus wzorem i źródłem mocy dla mężczyzny”. Na skupienie zaproszeni są szafarze posługujący w parafiach oraz kandydaci na szafarzy...

Duchowe potrzeby - duchowe aplikacje

Wincentyńska Młodzież Maryjna zaprasza 4 grudnia do gnieźnieńskiej fary na kolejne spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży. W programie śpiewy, słowo kapłana, adoracja, rozważania, cisza i niespodzianka. Początek – 19.30. Młodzi skorzystajcie.

Koncert w Lisewie Kościelnym

Parafia pw. św. Marii Magdaleny i św. Wojciecha w Lisewie Kościelnym zaprasza na koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w wykonaniu Chóru im. św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej parafii farnej. Zapraszamy 23 listopada o godzinie 16.00 do Lisewa Kościelnego.

Rekolekcje dla kapłanów

W dniach 24-27 listopada w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbędą się rekolekcje dla kapłanów „Bojaźń Boża początkiem mądrości” Ps 111,10. Rekolekcje poprowadzi: ks. Henryk Zieliński (1960), redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”…

Biechowo: wieczór chwały u Mamy

Ojcowie paulini zapraszają w niedzielę 16 listopada do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie na „Wieczór chwały u Mamy”, czyli modlitewne spotkanie z uwielbieniem, modlitwą wstawienniczą oraz Mszą św. z prośbą o uzdrowienie. Początek Eucharystii o godzinie 16.00.  Do zobaczenia w Biechowie.

Modlitwa kolejarzy

Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy serdecznie zaprasza pracowników kolei, emerytów, rencistów i przyjaciół z rodzinami na XXXI Ogólnopolską Pielgrzymkę Kolejarzy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 15-16 listopada. Pielgrzymce przewodniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na wspólną modlitwę kolejarzy zaprasza także ich diecezjalny duszpasterz ks. kan. Paweł Kowalski. Msza św. odbędzie się 24 listopada o godzinie 17.00 w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Zachęcamy do uczestnictwa.

XXII Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne

W niedzielę 9 listopada odbędzie się finał XXII Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych, które w tym roku łączą się z obchodami 150-lecia Chóru „Dzwon”. Uroczystości rozpocznie Msza św. sprawowana o godzinie 12.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego...

Ląd: spotkanie środowiska edukacyjnego

Salezjanie z Lądu zapraszają 6 listopada na IX Spotkania Środowiska Edukacyjnego w Lądzkim Klasztorze. W programie: 18.00 Msza św., 18.45 wykład ks. dr. Janusza Nowińskiego nt. skarbów lądzkiego klasztoru, 19.30 prezentacja fortepianowa, 20.15 spotkanie przy kawie.

Gniezno: o odpowiedzialności przed ŚDM

Wincentyńska Młodzież Maryjna oraz parafia pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie zapraszają w każdy pierwszy czwartek miesiąca na spotkania przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży 2016. Najbliższe odbędzie się 6 listopada o godzinie 19.30. Tematem będzie szeroko pojęta odpowiedzialność. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, w szczególności ludzi młodych, a także tych, którzy zechcą ugościć uczestników Światowych Dni Młodzieży. Do udziału zachęcają s. Anna Głyżewska i ks. Grzegorz Dębowski.

Kurs dla fotografów

Wydział Duszpasterski wraz z Komisją Liturgiczną zaprasza na kolejny kurs dla operatorów kamer video i fotografów. Kurs w archidiecezji gnieźnieńskiej organizowany jest raz w roku. Tegoroczny odbędzie się w dniu 15 listopada w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Zgłoszenie i szczegóły dotyczące kursu w formularzu zgłoszeniowym.

"Pielgrzym" w Muzeum Archidiecezji

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza na wystawę retrorytów poświęconych św. Janowi Pawłowi II autorstwa Romana Terzyka. Ekspozycja pt. „Pielgrzym” organizowana jest pod honorowym patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i zostanie oficjalnie otwarta 4 listopada o godzinie 11.00. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W uroczystość Wszystkich Świętych Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczyć o godzinie 14.30 procesji za zmarłych i Mszy św. na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra. Bp Krzysztof Wętkowski również o godzinie 14.30 będzie przewodniczył procesji i Eucharystii na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. W Dzień Zaduszny natomiast o godzinie 10.15 abp Polak będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji zmarłych prymasów, arcybiskupów gnieźnieńskich, biskupów pomocniczych i kanoników Kapituły Prymasowskiej.

Muzeum: wykłady z historii kultury i sztuki

Zapraszamy do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej na wykłady monograficzne z historii sztuki i historii kultury. Zajęcia będą się odbywać się w budynku muzeum, w sali konferencyjnej. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chcący zdobyć lub poszerzyć posiadaną wiedzę z zakresu znajomości sztuki. Pierwsze spotkanie, organizacyjne, już w piątek 24 października o godzinie 11.00, ul. Kolegiaty 2, Wzgórze Lecha przy katedrze. Zapraszamy. Informacje tel. 61/426.37.78

Kurs Nowe Życie - zapraszamy

Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na kurs Nowe Życie, który odbędzie się w dniach 24-26 października w sanktuarium w Markowicach. Kurs adresowany jest zarówno do osób, które chcą doświadczyć miłości Boga, jak i tych, które nie wierzą, że jest to w ogóle możliwe. Zapisy i informację: www.snejp2.pl...

Markowice: nowenna przed jubileuszem

W markowickim sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw rozpoczynają się  przygotowania do przyszłorocznego jubileuszu koronacji łaskami słynącej figury markowickiej Madonny. Mszy św. inaugurującej dziewięciomiesięczną nowennę przewodniczyć będzie 12 października o godzinie 12.30 Prymas Polski abp Wojciech Polak...

Pobiedziska: przegląd piosenki

Parafia pw. Świętego Ducha w Pobiedziskach oraz miejscowy Ośrodek Kultury zapraszają do udziału w „Przeglądzie Piosenki Religijnej i Oazowej” z okazji tegorocznego Dnia Papieskiego. Impreza odbędzie się 18 października o godzinie 11.00 w sali Ośrodka Kultury. Regulamin uczestnictwa i karta zgłoszeniowa w rozwinięciu. Zapraszamy do wspólnego śpiewania.

ASP – terminarz

Publikujemy terminy spotkań formacyjnych Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów 2014/2015. Miejscem wszystkich spotkań w r. 2014/15 będzie Dom Zakonny Sióstr Pallotynek w Gnieźnie, ul. Hoża 31.

Międzydiecezjalne Sympozjum Misyjne

W najbliższą sobotę 4 października w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbędzie się Międzydicezjalne Sympozjum Misyjne stanowiące przygotowanie do przyszłorocznego IV Krajowego Kongresu Misyjnego. W spotkaniu wezmą udział m.in.: dyrektorzy diecezjalni PDM i przedstawiciele seminariów, dekanalni referenci misyjni, animatorzy misyjni oraz misjonarze-proboszczowie. Do udziału zaproszeni są także wszyscy zainteresowani misjami i animacją misyjną. Z uczestnikami spotkają się: Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz bp senior Bogdan Wojtuś.

Jubileusz Chóru Prymasowskiego

Zapraszamy na uroczystości jubileuszowe Chóru Prymasowskiego, który świętuje w tym roku 100. rocznicę istnienia. W sobotę 27 września w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie odbędzie się koncert galowy, a dzień później w niedzielę 28 września Msza św. oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej założyciela zespołu ks. kan. Stanisława Tłoczyńskiego oraz Mateusza Zwierzchowskiego, kapelmistrza i kompozytora. Szczegóły w programie.

Szczepanowo: 75. rocznica męczeństwa ks. Rólskiego

W niedzielę 21 września w Szczepanowie odbędą się uroczystości 75. rocznicy męczeństwa ks. Michała Rólskiego i mieszkańców wsi. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, po której nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Rólskiego oraz nadanie jego imienia ulicy przy kościele parafialnym. Szczegóły w programie.

Siedmiodniowa adoracja w Lubczu

Niczego nie potrzebujesz? Sam sobie poradzisz? Jesteś wystarczająco mocnym człowiekiem? Jezus potrzebuje Ciebie. On ma receptę na wszystkie Twoje bolączki. On ma czas dla Ciebie, a Ty? W imieniu Jezus jest odpowiedź i rozwiązanie dla Ciebie i Twoich bliskich. Przyjdź do Domu Jezusa. Usiądź i słuchaj. Po tym spotkaniu nie będziesz już takim samym człowiekiem. Do zobaczenia 28 września – 4 października w Lubczu. Zaprasza ks. Tomasz.

Polecamy