sobota, 24 października 2020 r.

Ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Proboszcz parafii w Ostrowie k. Gniewkowa wraz ze wspólnotą parafialną zapraszają na odpust ku czci Matki Bożej Szakplerznej, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 wspólnym odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, o 9.00 Msza św. i odsłonięcie cudownego obrazu. Od godz. 11.00 trwać będą modlitewne przygotowania do sumy odpustowej (Różaniec, pieśni maryjne), która rozpocznie się o godzinie 12.00. Po Mszy św. procesja eucharystyczna oraz zasłonięcie obrazu.


Uroczystości odpustowe w Ostrowie k. Gniewkowa mają długą tradycję i od dziesięcioleci gromadzą rzesze wiernych. Pątnicy przybywają, by pokłonić się Maryi i Jezusowi, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze. Wieś może się poszczycić wiekową historią. Istniała już najprawdopodobniej w XII wieku i jak wynika z dostępnej literatury była grodziskiem, co oznacza, że cieszyła się autonomią. Stanowiła również granicę kasztelanii gniewkowskiej i inowrocławskiej. Niewykluczone, że parafia w Ostrowie powstała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak poświadczające jej istnienie dokumenty pochodzą dopiero z wieku XVI. W zachowanym dokumencie powizytacyjnym z 1587 roku czytamy, że kościół parafialny jest bardzo stary, a wybudowała go i uposażyła rodzina Ostrowskich. W miejscu tej wiekowej świątyni do końca XIX stulecia wybudowano jeszcze trzy inne. W 1892 przystąpiono do wznoszenia kościoła murowanego, który z czasem został rozbudowany i służy wspólnocie parafialnej do dziś.


Równie długą historię ma łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu ostrowskiej świątyni. Olejny wizerunek namalowany został na drzewie dębowym i pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XVI wieku. Jego wykonanie przypisuje się Adriaenowi Ysenbrandtowi. Siedząca w centralnej części Maryja przytula prawą ręką stojącego na Jej kolanach Jezusa, okrytego przezroczystym welonem. Obecność wizerunku w ostrowskiej świątyni potwierdza księga metryczna z 1711 roku. W przeszłości obraz posiadał sukienkę i korony, które zostały skradzione w 1836 roku. Nigdy już ich nie odzyskano. W ostatnich latach dzięki staraniu proboszcza parafii ks. Alojzego Kudlińskiego ołtarz główny, w którym znajduje się obraz, przeszedł gruntowną renowację. Objęto nią także ołtarze boczne. Dodatkowo wymieniono instalację elektryczną, przeprowadzono prace konserwatorskie oraz wymalowano wnętrze kościoła.

Polecamy